Yıldız Kayması: Carmelo Anthony

Emre Avvuran

İçinde bulunduğumuz sonsuz evrende birçok varlıkla iletişimdeyiz. Bu iletişim bazen yanımızdaki insanlarla iken bazen de hayal edemeyeceğimiz kadar uzaklıktaki varlıklar ile oluyor. Bir arkadaşımızla bağlantı kurmak saniyeler alırken hayata devam etmemizi sağlayan Güneş ışıkları ile irtibatımız tam 8 dakikamızı alıyor çünkü aramızdaki mesafe o kadar fazla ki ışık bile o mesafeyi 8 dakikada alabiliyor. Bazı ölen yıldızların öldüğünü anlamak içinse milyarlarca yıl beklemek zorunda kalabiliyoruz… İşte tam bu noktada halen parke üzerinde parıltısını görebildiğimiz bir yıldız olan Carmelo Anthony’yi mercek altında almamız gerekiyor.

 

 

Carmelo Anthony Syracuse takımına ilk NCAA şampiyonluğunu kazandırdıktan sonra efsanevi 2003 NBA Draft’ının 3. Sıra seçimi olarak lige adım atmıştı. Daha ilk maçlardan LeBron James ile karşılaştırılan genç yıldız çaylak sezonunu 21 sayı, 6.1 ribaund, 2.3 asist gibi çok iyi ortalamalarla bitirmişti ve kimilerine göre çaylak yılında en az LeBron kadar iyiydi. Üstelik bir önceki yıl sadece 17 galibiyet alan Denver’ı playoffa sokarak çok önemli bir işe imza atmıştı.

 

2007 yılında ilk kez allstar seçilmeyi başaran Carmelo’nun yanına Iverson eklenmiş olsa bile Nuggets batıda Spurs ve Lakers engellerini aşamıyordu. 2009 yılında Iverson-Billups takası sonrasında Billups ile beraber batı finaline çıkmayı başarsalar da Kobe’li Gasol’lü Lakers’a boyun eğmekten kurtulamadılar.

 

 

2011 yılında eşi La La Anthony’nin de büyük katkısıyla New York Knicks’e takasını isteyen ve amacına ulaşan Anthony yeni bir yolculuğa çıkmıştı. 2016-2017 sezonunun sonuna kadar New York’ta kalan Carmelo burada sadece 3 playoff görebildi. 2013’te konferans yarı finaline çıkarken diğer 2 playoffta ilk turda elendi.

 

 

2017 yılında New York’tan Oklahoma City Thunder’a takaslandı ve orada da beklentilerin çok aşağısında kaldı. Onun için lüks vergisi ödemek istemeyen Thunder Carmelo’yu kadrosuna kattıktan 10 ay sonra Hawks’a takasladı ve Hawks onu serbest bıraktı.

 

Serbest kalmasının ardından adı birçok takımla geçen Anthony kendine uygun basketbol ortamı olduğunu düşündüğü ve çok yakın arkadaşı Chris Paul’u barındıran Houston Rockets’a imzayı attı. Rockets önceki sezon Warriors’ı batı finali yedinci maçında elemenin kıyısından dönmüştü ve hedefler büyüktü. Carmelo’nun takıma katılması sonrası emekli olduğunu açıklayan Rockets savunma koçu Jeff Bzdelik ise ilk günden dedikodular çıkmasına neden olmuştu. Çünkü Bzdelik, Carmelo NBA’e draft olduğunda Denver’ın koçuydu ve 2004 yılında Carmelo’yu benche çekmekle tehdit ettiği gerekçesi ile aralarında sorun çıkmıştı. İronik olansa Carmelo Anthony Rockets’ta benchten gelmeyi bile kabul etmişti ancak bu bile yeterli olmuyordu.

 

 

Carmelo takımın tek sorunu olmasa da savunma ile ilgili olmamasının yanı sıra hücumda da çok verimsiz oynaması nedeniyle takımdan kesik yemeyi başardı… Onun serbest bırakılacağı haberinin ardından Jeff Bzdelik’in takıma geri dönüş yapması da ilgi çekici oldu. Koç D’antoni Bzdelik’in emeklilik kararının Anthony’den bağımsız olduğunu söylese de bu yaşananlar hiç de tesadüfe benzemiyor…

 

Bu günlerde takımda süre bulamayan ve her an serbest kalma ihtimali olan Carmelo Anthony şu an 34 yaşında. Kariyerinde çaylak ilk beşine, 6 kez yılın takımlarına, 10 defa allstar takımına seçildi ve 2012-2013 sezonunda sayı kralı oldu. 2004’te olimpiyatlarda bronz madalya kazanırken 2008, 2012 ve 2016 yıllarında olimpiyat altın madalyasını kazandı. Olimpiyat tarihinde bir maçta en çok üçlük isabeti bulma, en çok serbest atış isabeti bulma ve bir maçta en çok sayı atan basketbolcu olma rekorlarını elinde tutarken toplamda da olimpiyat tarihinde en çok sayı atan, en çok maça çıkan oyuncu konumunda.

 

 

Bütün başarıları ve kariyeri bir kenara dursun, Carmelo Anthony aklımıza müthiş skor özelliği yanında modern oyuna uyum sağlamak için çaba sarf etmeyen, kariyer planlamasını yanlış yapan yüzüksüz bir yıldız olarak kazınacak. Halen kariyeri devam ediyor olsa bile maalesef onun ışığı artık gözümüzü kamaştırmıyor. Onun aslında uzun süre önce aramızdan ayrılmış bir yıldız olup geçmişinin parlaklığını kullandığı ihtimali çok daha fazla olsa bile belki halen ışığı parlayabilecek durumdadır kim bilir… Bekleyip görelim.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: