(T)Ricky Davis |Bir Triple-Double Virtüözüne Bakış

Utku Köker

Son yazımızdan bu yana çok sayıda rapor, makale, bölüm geçti. Ben hala yazılmışlar ve yazılacaklar arasında bir yerlerde kaybolacak yeni bir yazı yazmadığımı fark edememişim…. Sonunda motora devir vererek bir yazı yazacak kıvama gelebildik… Ömür geçiyor, uzun etmeden hadi başlayalım…

From the basics…

Efendim üç ayrı klasmanda istatistik tablosunda çift hanelere çıkabildiğinizde yaptığınız şeyin adına triple double denmektedir. Ama burada bir eksik var. NBA bir sayı bulmak amacıyla şut çekilmesini kurala bağlamaktadır. Buradan hareketle bir sayı bulmak amacıyla çekilmeyen şutların sonucundaki ribaundlar ribaund istatistiğine katılmaz. Bu nokta oldukça önemli.

NBA’de çok sayıda süper yıldız var. Her NBA taraftarı bunların isimlerini saymayı bırakın mutlaka bunların bir kaçına öykünmekte veya nefret etmektedir. NBA sevenler gayet iyi bilir ki bu adamlar triple double potansiyeli olan adamlardır. Hatta süper yıldızların bazıları yıl içinde çok kez bunu yaparak NBA triple double efsaneleri sıralamasında yukarıya doğru yol alır. Burada amaç bir triple double daha yapayım diye uğraşmak değildir öte yandan. Çünkü hiçbir zaman bir triple double bir maçı kazanmanın önüne geçemez. Süper yıldızları süper yıldız yapan kendi istatistik tahtalarını doldurmak değil takımlarına maçı getirmek olagelmiştir. Aksi halde süper yıldızlığınızı bırakın karakteriniz, ahlakınız tartışma masasına konulur.

OLAY

Nisan 2004’de Bob Sura takım takım gezme faslının Hawks kısmındaydı. Takas elemanı olmanın ötesine burada sıçramayı başarmış hatta 2 triple double’ı üst üste iki maçta yaparak kendini aşmıştı. Üçüncü maçta da triple double yapmak üzereydi ve sadece bir ribaund alması lazımdı. Bunu yapmak için önce kasten kaçıracağı bir şut çekmiş ve dönen topu alarak triple doublea imza atmıştı. İşte bu noktada başa dönüp ilgili kısmı (bkz bu nokta oldukça önemliden önceki kısım) okuyoruz. NBA bir gün sonra istatistiklere ayar çekmiş ve kuralı hatırlatarak Sura’nın triple doubleını geçersiz saymıştı.

Sura kendi tahtasını doldurmak isterken etik dışı bir şey yapmıştı belki ama yine de yer yerinden oynamıştı dersek çok mübalağa yapmış oluruz. Çünkü olayın ağa babasını insanlar bir yıl önce görmüşlerdi…

LeBronun ne kadar büyük bir figür olduğunu izah etmek abesle iştigal… Adam draft edilmeden önce yaşanan karmaşayı, takımların onu draft etmek için nasıl uğraştığı vb konular tarihin keyifli anlarıydı. Ama bir takım vardı ki bu draftta öne geçebilmek için ligi dipte bitirebilmek için dahiyane hamleler yapmış, sonunda da amacına ulaşmıştı. Cavs o sene takımın liderliğini Ricky Davis’e vererek onun muhteşem! virtüözlüğünde takımı zaferlerden zaferlere ulaştırmasını beklemiş ve dahi artırıyoruz elbette bu beklenti gerçekleşmemişti. Abimiz muhteşem smaçları olan, kendisine güveni 10 numara bir zatı kemal iken takımı yönetmek, kazanan bir oyuncu olmak, takıma oynamak gibi şeyleri çok da kafaya takan bir görüntü vermezdi. Bu haliyle bırakın takımı emanet etmeyi Old School Boys klasmanındaki kalbur üstü NBA hocalarının yüzüne bakacağı oyuncu olmaktan çok uzaktı. Efsaneyi hatırlayalım:

Efendim Cleveland Cavaliers, Jerry Sloan babanın baş antrenörlük yaptığı Utah’ı konuk etmektedir. Bu arada bütün bu yazıda LeBron dışında ismi zikredildiğinde fotoğrafı konulacak tek adam Sloan’dır ve tartışmaya kapalıdır.

Maçta akıllara durgunluk verecek şekilde Utah’a karşı 25 sayı farkla üstün olan taraf Cavs’dir ve son saniyelere gelinmiştir. Yazının esas adamı Ricky Davis 6 saniye kala 26 sayı 13 asist 9 ribaundla triple double yapmanın eşiğindedir. Lakin süre hızla tükenmektedir ve topla hücum geliştirmek için kendi yarı sahasından top sürmek zorundadır. Ricky o anda kendi potasına döner ve kendi potasına attığı şutun ribaundunu alarak triple doubleı tamamlar. Ancak Utahlı oyuncu DeShawn Stevenson bu saçmalığa tepki gösterir ve teknik faul vs derken maç biter. Baba Sloan maçtan sonra DeShawn Stevenson ile gurur duyduğunu ve DeShawn yerinde kendisi olsa daha da sert iteceğini söyler.

Sonrasında o ribaund NBA tarafından iptal edilecek ve Davis çok arzuladığı triple doubleına ulaşamayacaktır.  Efendim videosu için buyrun:

Elbette mevzu sayılıp sayılmamasından çok daha vahim. Böyle muhteşem bir fikrin ortaokul lise takımındaki bir oyuncunun aklına gelmesi hatta yapılması durumunda neler yaşanacağını düşündükten sonra olayın sahne aldığı yerin NBA olduğunu hatırlamak gerçekten tüyler ürpertici. Ama emin olun bu tür saçmalıklar ne ilk ne de son. Anthony Bowie, McGee, Batum gibi efsaneler (!) de bu saçmalıklar listesinde varlar…

Kazanan oyuncuyu belirleyen karakteristikler kendini değil takımını düşünmesidir demiştik. Öbür taraftan bu tür arkadaşlarımız ise özgeçmişlerinde yazacak bir fazla olumlu istatistiğin derdine düşmüş durumdalar ki uzun erimde NBA de kalıcı olmaları bu kafa yapısı ile kolay olmuyor. Kendilerine çeki düzen vererek belki rayına girebilen arkadaşlar olsa da Davis bunlar içinde olamadı.

Kendisine hadiseden sonra Tricky denilmeye başlanmış güzel insan soluğu bir süre sonra Telekom’da alacaktır. 2010 yılında Telekomda oynayan Davis için takıma oynayan bir oyuncu haline evrilmeye başlamış yorumları yapılmışsa da kendisini pek de fazla izleyemedik. Çünkü playoff maçlarından sonra Davis Türkiye’den de gitti.

Türkiye’de nispeten derli toplu görüntü verse de sonrasında NBA’e dönüşü gerçekleşmeyen (dönmeyeceğim Avrupada oynayarak burada kalıcı istiyorum breh breh) Davis’i sanıyorum kimse kendi potasına attığı toptan daha büyük bir şeyle hatırlamayacaktır.

Davis’i yakınlarda Ice Cube’un Big 3 liginde Ghost Ballers formasıyla görenler sanırım çok da şaşırmamıştır.  Abdul Rauf’u da bu şekilde hatırlıyoruz neticede (bkz http://www.filelipota.com/skandal-adam-chris-jackson-mahmoud-abdul-rauf/ )…

NBA’in en sağlam uçan kaçan adamlarından birisinden pek de hoş bahsetmedik belki. Bunun sebebi aklı başında bir Ricky Davis’in sahip olduğu atletizmle çıtayı arşa çıkartabilecekken aklımıza bu saçmalıklarla geliyor olması. Yeteneğine ihanet gibi baba lafları etmek yerine işimize bakıyoruz. Bir güzellik yapıp Davis’in uçar kaçar hallerini aşağıya bırakalım…

Son Söz

Triple double denilince Oscar Robertson, Jason Kidd gibi pek çok isim aklımıza geliyor ama bu önemli kategoride bir de Ricky Davis ve türevleri var… Basketbolu doğru oynamak yerine başka işler yapmaya başlayınca bu tür durumlar oluyor… Hali hazırda bu kategoriyi dolduran potansiyel sahibi isimler NBA’de boy göstermeye devam ediyorken keyfini çıkartmaya bakın… I’ve spoken…

Bunlar da ilginizi çekebilir: