Tarih Yazan Kadın Becky Hammon

Cem Melek

 

1977’de Güney Dakota’da doğan ve günümüz NBA’sinde gözlerden uzak şekilde tarih yazan Becky Hammon NBA’deki varlığı ile tarafsız herkesin yüzünde gülümsemelere sebep oluyor. Lisede oynarken kısa boyuna rağmen saha görüşü ve şut tercihleri ve isabetleriyle dikkatleri üzerine toplayan Becky Hammon hayalinin WNBA olduğunu her fırsatta dile getiriyordu fakat babası bile kendisine inanmakta güçlük çekerken kendisine yapamayacağını söylüyordu. Colorado State üniversitesinden burs teklifi alınca hayallerine biraz daha yaklaşan Hammon üniversite kariyerinde kırılmadık rekor bırakmamıştır. Formasını giydiği üniversitesi de 25 numaralı formasını emekli etmiştir.

 

 

1999 draftına katılan fakat o draftta seçilmeyen Hammon daha sonrasında New York Liberty ile kontrat imzalamıştır. İlk yıllarında NBA’de adından söz ettiremese de kış aylarında boş durmayarak kendini geliştirmiştir ve NBA’ye hazır olduğunu 5.sezonunda iyi istatistikler ortaya koyarak kanıtlamıştır. WNBA’deki yerini söke söke alan Hammon hiç şampiyonluk kazanamasa da 2008’de bir kez San Antonio Stars ile finale çıkmıştır fakat finali 3-0 gibi ağır bir skorla kaybetmiştir. 2013’te yaşadığı sakatlıklardan geri dönemeyince San Antonio Spurs’ten teklif almıştır.

 

 

Spurs organizasyonunun ne denli kusursuz ve düzenli olduğunu burada anlatmaya gerek yok, yaptıkları hamlelerle gerek saha içi gerek saha dışı her zaman öncü ve örnek olan bir camiadan bu tarz bir hamle bir kez daha neden öncü ve örnek camia olduklarını gözler önüne serdi.

 

 

Kadının dünya tarihindeki yeri, toplumdaki rolünü göz önüne aldığımız zaman aslında Becky Hammon’un bu başarısının nerelerden nerelere geldiğimizi görmek açısından bize müthiş bir ayna görevi göreceğini söylemek yanlış olmaz. Konudan sapmak bir yazıda en fazla korktuğum şeydir fakat bundan yıllar önce köleliği kaldırmak isteyen Abraham Lincoln’e siz kadınlara oy verme hakkı da verirsiniz gibi tepkilerin verildiği Amerika’da kadının bugün erkeğin yaptığı her şeyi yapabileceğini göstermesi müthiş.

 

 

Bugüne kadar birden fazla yazı yazdım, yazdığım konu hiç bu kadar güzel olmamıştı. Konu güzel olunca, yazmak da daha hoş oluyor. Sabaha kadar bu konu hakkında konuşabilirim, konu güzel abi, baya güzel hem de. Becky Hammon’un da kendisini bu günlere getiren, ona ilham veren dönüm noktaları vardı tabi ki. Onu daha fazla çalışmaya iten, daha fazla mücadele etmesine yardımcı olan ilhamlar. Gelin bakalım bu konuda kendisi ne söylemiş.

 

“Benim hikayem genel olarak yukarıdan bakılan, kendisine yapamayacağı söylenen, kısa ve yavaş olduğu söylenen birinin hikayesi. Neden başarısız olacağımla ilgili her sebebi duydum bugüne kadar. Bunların hepsini duyuyorsunuz ama tavsiyem kimi dinlediğinize dikkat edin. Benim bana en yakın olan sesim bana her zaman yapabileceğimi söyledi.”

 

Her ne kadar bu tarz ilham verici hikayeleri dinleyince buna maruz kalan insanlar için üzülsem de aslında işin iyi yanından da bakabiliyorum. Belki bu tarz söylemlere maruz kalmasalar bu insanlar bugüne gelemeyebilirlerdi diyorum, belki abartıyorum ama kim bilebilir ki?

 

Becky Hammon 6 defa All-Star olan ve Amerika Kadınlar Basketbol Ligi tarihinin en iyi oyuncularından olan bir isim. Kariyerini New York Liberty ve San Antonio Stars’ta oynarak geçirdi. Uzun yıllar boyunca kariyerinde, rakibi bir koç gibi analiz edebilen bir oyuncu olarak anıldı.

 

 

Kate Fagan ESPN’de yazdığı bir yazıda, Hammon’un genç yaşında Colorado State için oynarken bile koçluğa ne kadar yatkın olacağını gösterdiğini söylüyordu. ” Bir set gördüğü zaman o setin tüm opsiyonlarını ve topsuz alan koşularını öğreniyordu ve bu setleri en verimliden verimsize doğru kategorilendiriyordu.”

 

2014’te, 16 yıllık basketbol kariyerine son verdiğini açıklaması sevenlerini oldukça üzdü fakat 5 şampiyonluğa sahip olan San Antonio Spurs’un antrenör ekibine katılacağının haberi bu üzüntülü havayı bozdu. 2014’te Spurs ekibine katılması o kadar çok şey ifade ediyordu ki tüm Amerika profesyonel liglerinde daha önce bunun eşi benzeri yoktu. (NBA,NFL-NHL-MLB) Bu hamlenin gösteriş amaçlı değil de gerçekten uzun vadeli bir proje olduğunu da geçen sene Gregg Popovich’in Vegas’taki yaz ligi takımının başına Hammon’u koymasından anlayabiliyoruz. Tüm bunların yanı sıra Becky Hammon o sezon yaz ligini şampiyon olarak tamamladı, finalde Philadelphia 76ers’ı 74-71 yenerek. NBA’ye uzun yıllardır yeni koçlar sunan San Antonio Spurs bu sefer bu şansı Becky Hammon’a veriyordu.

 

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Günümüzde her şey hızlı veya yavaş bir şekilde değişmeye devam ediyor. NBA yıllardır erkekler ligi olarak görülüyordu ama bu da yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Hammon ligdeki ilk kadın koç olabilir ama kesinlikle son olmayacak. 2014 Temmuz ayında, Michele Roberts NBA oyuncular birliğinin başına getirildi. Michele Roberts göreve geldikten sonra oyuncularla olan ilişkisindan ötürü çok başarılı olarak gösteriliyor ve bu konuda Chris Paul toplantılarda hiç görmediği kadar oyuncu gördüğünü söylemekten kendini alamamıştı. Bu kadar önemli bir görevin başına bir kadının gelebileceği diğer kadınlar için de ilham kaynağı.

 

 

Bugünün dünya 8 Mart Kadınlar Günü olması sebebiyle, elimden geldiğinde kadınlar için imkansızın olmadığını, erkeklerin yapabileceği her işi rahatlıkla yapabileceklerini bilindiği üzere bir kez daha vurgulamak istedim. Umarım ülkemizde de Becky Hammon gibi örnekleri görebiliriz ve çoğaltabiliriz. Tüm kadınların kadınlar gününü kutlar, tüm basketbol seven kadınlara da Becky Hammon gibi bir kariyer dilerim.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: