Rekortmen

Atay Sökmen

john stockton ile ilgili görsel sonucu

 

Gösterişsiz oyunu draft edildiği sezon 1984 yılında 16. sıraya kadar düşmüş olmasına neden olmuştur. Kendisini bu sıradan draft eden Utah Jazz da gelecek 13 yıl boyunca Batı Konferansında play-off’ları domine eden bir takımın beynini kazanma imkanını elde etmiştir. Başarı için her şeyden önce takımdaki diğer 4 oyuncuyu oynatabilecek bir oyuncunun takımda var olması gerektiğinin; hatta bu oyuncu var olduğunda onun etrafı vasat oyuncularla dahi kurulu olsa başarı elde etmenin mümkün olduğunun en büyük ispatıdır. 80’lerin ortasından itibaren daha akıcı, şova dayalı bir basketbol NBA’e hakim olmasına rağmen, kendisi kariyerinin sonuna kadar 70’lerin sonu – 80’lerin başındaki basketbol tarzından vazgeçmemiştir. Bu da aşağı yukarı gösterişsiz, doğru zamanda doğru şeyleri yapmaya dayalı sistematik bir basketbola tekabül eder.

 

Oyunu zevkli kılmaktan ziyade, oyunu düzgün oynamanın, doğal yeteneğin değil de çalışmanın başarı getirdiğinin,en buyuk örneği, gelmiş geçmiş en iyi oyuncu kurucuların birinden bahsediyorum: JOHN STOCKTON

 

1925510

 

Kendisinin yıllar önce yaptığı çok fazla şey bugün gözümüze çarpmıyor, fakat kırdığı asist rekoru apayrı bir seviyededir. Atletizmden örnek verecek olursak ;  Sergei Bubka’nın, Yelena İsinbayeva’nın rekorları gibi, veya Michael Johnson’un 200 metre rekoru gibi. Dile kolay 15.806 asist yapmıştır. Bir başka örnek daha vereyim; John Stockton, Magic Johnson’in asist rekorunu 860 maçta geçmiştir. Magic ise bu rekoru 874 maç oynayarak kazanmıştır. Ortalamaya vurulduğunda, Magic Johnson 42 yaşına kadar oynasa ancak Stockton’un rekorunu kırabilirdi. Bu adam sırf asist üzerine kurulu bir oyuncu demek için de hiç bir maçını izlememiş olmak lazım. Bunun kanıtı olarak da şunu gösterebiliriz: Hücumun ana temeli pick and roll olan bir oyunda efektif bir skorer değilse zaten bu kadar asist yapması mümkün değil. Yanında Karl Malone gibi bir skorer varken de gerekmedikçe takımın skor lideri olmak gibi bir amaçla oynamaz.

 

John Stockton ve Karl Malone ikilisine girmişken P&R oyunun üstatlarının bu oyunu nasıl efektif oynadıklarından bahsedelim.

 

john stockton ile ilgili görsel sonucu

 

 

Karl Malone’un NBA tarihinin en yumuşak bilekli pf’lerinden biri olması bu oyunda onlar için çok etkili olmuştur. Stockton ve Malone’un P&R oyunu 4 farklı etki yaratabilir:

 

1-) Adam değişimden sonra rakip takımının oyun kurucusu Malone ile devrilir, karşı takımının 4 numarası Stockton’a çıkarsa 2 ihtimal vardır. Stockton ya hızı ile çembere gidecektir ya da Malone’a pas verilir, Malone ters eşleşmeyi kullanıp topun çemberin içinden geçişini izler.

 

2-)Değişimden sonra rakip takim Stockton’a ikili sıkıştırma getirir ise bu yapılacak en büyük yanlışlardan olabilir. Karşınızda pasör yeteneklerini hiç de hafife almayacağınız bir oyuncu var. Bu pas Malone’u bomboş bir pozisyonda bırakır ve Malone mid-range ile takımına 2 sayı kazandırır.

 

3-)Roll’den sonra rakip 4 numarası Malone’den ayrılmaz, oyuncu kurucu da Malone ile kaldıktan sonra Stockton boş üçlüğü rakip potaya gönderir.

 

4-)Pick n Roll’dan sonra, 4 numara Stockton’un üzerine gider, oyun kurucu Malone ile kalır ancak Malone’a top geldiğinde bir ikili sıkıştırma denenir. Bu en işe yarayacak metod gibi gözükse de, değildir. Neticede Malone NBA’in en iyi pas yapan uzunlarından birisidir aynı zamanda. Utah da o zamanlarda Jeff Hornacek veya  Bryon Russell gibi ceza atıcılarına sahiptir. Bu da top bunlardan birine çıkarıldığında boş üçlük anlamına gelir.

 

İlgili resim

 

Karl Malone,  Utah Jazz’ın 1985 yılı draftından takıma katılmıştır. Stockton ile 18 yıl beraber oynamışlardır, NBA’de en yararlı uzun-kısa ikilisini oluştururlar. Ayrıca bu ikili birlikte 1412 normal sezon maçı oynayarak bir başka rekora imza atmıştır. John Stockton kariyeri boyunca sadece 22 maç kaçırmıştır, ayrıca 9 sezon üst üste asist kralı olmuştur(İnanılmaz). Stockton’ın yüzüksüz olmasının en büyük sebeplerinden birisi rakip olarak Micheal Jordan’a sahip olmasıdır. Stockton ve Jazz Üst üste 2 sezon, 1997 ve 1998 sezonlarında NBA finallerine ulaşmıştır. Finallerde Micheal Jordan önderliğindeki Chicago Bulls’a boyun eğmişlerdir.

 

john stockton ile ilgili görsel sonucu

 

Beni Stockton ile ilgili en etkileyen olaylardan birisi de şudur ki Stockton basketbolcu kimliğinin yanında baba kimliğini de unutmayan oyunculardan birisiydi. 92 Olimpiyatlarına Dream Team ile gelmiştir. Ailesi ile birlikte Barcelona sokaklarında el kamerası ile beraber gezmiştir. Linki şuraya iliştiriyorum bakmak isterseniz .

 

https://www.youtube.com/watch?v=cHcoWtL1MjE&t=4s

 

Stockton tarihte iz bırakmak için yüzük almanın gerekmediğini aslında yüzüğün sadece bir simge olduğunu gösteriyor bize.

 

Şimdilerde benchlerde sadece 3 dakika forma giyip şampiyon olan bir sürü oyuncu görüyoruz. Böyle yüzükler kazanmak mı daha değerlidir yoksa John Stockton gibi tarihe kazınmak mı ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: