Rekabet Yeniden Doğuyor: Lakers-Celtics

Ömer Akın

Mitlere konu olmuş Anka kuşunun özelliğini hemen hemen hepimiz biliriz. Yaşlanıp tüylerini dökmeye başladığında alev alıp bir avuç kül olur ve o küllerin içinden yeniden doğar. Basketbol için bu doğuş herhalde Lakers-Celtics rekabeti olarak tanımlanabilir. NBA’i de ayakta tutan saha içindeki en önemli şeylerden bu çekişme.

 

celtics lakers ile ilgili görsel sonucu

 

NBA tarihinde 90’lı yıllar hariç bu rekabet hep gündemde olmuştur. İki kutup şeklinde hep birbirinin antitezi olarak mücadeleler sergilemişler. 60 ve 70’lerde Celtics ciddi bir savunma takımı iken Lakers hücum; 80’lerde Lakers pota altını Kareem, Green ve Whorty ile pota altını domine ederken Celtics Bird önderliğinde daha çok şutör bir profil sergilemiştir. 2000’lerin takımlarında ise Lakers Kobe, Gasol gibi kendi alanlarında bireysel, Celtics ise daha çok takım oyunu hüviyetine sahip bir kadro ile çekişmiş ve rekabetlerindeki serüveni orada bırakmışlardı. Peki o günden bugüne değişen şeyler ne onlara bakalım.

 

2011 yazında Lakers tüm Draft haklarını korumalı bir şekilde takaslarda kullanırken. Celtics aksi yönde oyuncularını Draft hakları karşılığında gönderdi. Rekabette olduğu gibi yapılanmada da farklı yollar izlendi. Özellikle Miami’nin James ve Bosh hamlesinden sonra birçok takım bu şekilde yapılanmalar seyretti. 2011’den bu yana Heat, Spurs, GSW ve Cavs’ın hüküm sürdüğü 8 yılda Celtics doğru yapılanmanın meyvelerini Lakers’a göre daha erken almaya başladı. Burada Danny Ainge’in doğru politikalarının hakkını vermekle beraber Mitch Kupchak’ın da ne denli yanlış hamleler yaptığını belirtmek gerekiyor ki bunu Aralık ayındaki yazımda uzun uzun anlatmıştım.

 

celtics lakers 2014 ile ilgili görsel sonucu

 

İlk olarak Celtics’e baktığımızda Jaylen Brown, Jayson Tatum ve Gordon Hayward gibi çok ciddi ve önemli bir forvet rotasyonuna sahipler. Şut konusunda istikrarlı ve içeriyi bir o kadar da iyi zorlayan pozisyon kavramına pek inanmasam da basit tabirle birden beşe kadar hemen hemen her oyuncunun arkasında veya önünde ciddi savunma yapabilen ayakları hızlı ve mental olarak da özgüvenli olan isimler. Bunların yanında da onları destekleyecek pas kanalları açabilen ve o pasları verebilen takımın neye ihtiyacı varsa adeta bir abi gibi takımı çekip çeviren iyi bir uzun olan Al Horford ile desteklenmekte. Artı olarak ise kenardan gelen ligin belki de hücum anlamında çok istikrarlı olmasa da savunmada canavar olan Marcus Smart ve geçen yıl Playoff özelinde bu takımda ben de varım diyen Terry Rozier. İsim olarak belki hiçbiri şu an için olmazsa olmaz değil ama gittikçe her takımın yapısında olmazsa olmaz olabilecek seviyeye gelmiş oyuncular.

 

celtics lakers ile ilgili görsel sonucu

 

Diğer taraftan Lakers’a baktığımızda ise göze çarpan üç isim Brandon Ingram, Josh Hart ve Kyle Kuzma. İzlediğimiz yaz çalışmalarına göre geçen yıl ciddi hücum gücü olabilen Kuzma bu yaz fiziksel anlamda kendisine artı olarak dönebilecek çalışmalar yapmış. Savunmada da bu sene adından söz ettirmek istediğini hissettirdi. Öte yandan Ingram da yıllardır eleştirilen fiziğine artı şeyler katmış ve şut mekaniğinde ciddi düzenlemelere gitmiş. Somut örneklerini göremesek de potansiyel ve öngörü açısından bize fikir sunmak için olumlu argümanlar olarak bakmakta fayda var. Josh Hart ise Summer League’de takımı finale taşıyıp MVP olarak neler yapabileceğini hissettirdi. Lonzo ise önce ameliyat oldu ve şu anda fiziksel ve mental durumu hakkında bir fikre sahip olmasam da son yayınlanan videoda şut stilini değiştirdiğini gördük. Çalışmalarını takdir etsem de bu takımda yerinin olmadığı fikrini hala benimsemekteyim. Yazın ise takıma nasıl desem medyanın haberlerinin %70’ini tek başına karşılayabilecek potansiyelde isimler eklendi. Lakerslı olarak endişelensem de basketbol taraftarı olarak takımı izlemek için can atmıyorum desem yalan olur. Yine Aralık ayında yazdığım yazıya değineceğim. Orada doğanın temel kanunlarından birinden bahsetmiştim. Tez-antitez-sentez kuramından. Bugün lige hükmeden takımlara baktığımda hücumda çok ciddi isim ve düzenlere sahip olduklarını görüyoruz. Bu hücum düzenlerini yıkabilmek için sert ve savunma yapabilen bir takıma ihtiyaç olduğunu benimsemekteyim. Rondo, Lance, McGee, Beasley. Bu tanıma uyabilen oyuncular isim olarak bakıldığında. Fakat saha içinde bunları kontrol edebilmek bugüne kadar ki en büyük soru işaretlerinden.

 

celtics lakers lonzo kyrie ile ilgili görsel sonucu

 

Rol oyuncularından bahsettikten sonra gelelim takımın asıl liderleri Kyrie Irving ve LeBron James’e. Geçen sene sağlıklı olduğu dönemde MVP’lik için ciddi şansı olan Irving sakatlığından dolayı sezonu tamamlayamadı. James ise finalde GSW’ye kaybetti. Başarıdan ziyade bu iki isimin bu iki Franchise için nereden geldiğine bakmakta fayda var. Daha iki sene önce aynı forma altında ter döküp beraber NBA tarihinin en büyük hanedanlıklarından birine kafa tutup yenmeyi başardılar. Takım arkadaşından ziyade çoğumuz onlara abi-kardeş gözüyle baktık. Fakat önce Irving ayrıldı. Daha sonra da James Cavs’taki misyonunu tamamladığına inanıp Lakers’ın yolunu tuttu. Profesyonel açıdan olduğu kadar duygusal açıdan da önemli bir çekişme olacağı kesin. Tabi bundan en çok biz taraftarlar keyif alacağız.

 

celtics lakers ile ilgili görsel sonucu

 

Değişen yönetimler, koçlar, oyuncular… Hiçbir şey bu iki takımın rekabetinin önüne geçemiyor. En çok taraftara sahip bu iki takımın rekabeti gerçekten keyif veriyor ve her seferinde Anka kuşu misali küllerinden yeniden doğuyor. Ülkemizde nasıl ki Fenerbahçe’siz Galatasaray düşünemiyorsak basketbol için de Celtics’siz Lakers düşünemiyorum. Kişisel olarak ben bu rekabetten çok büyük keyif alıyorum. Ya siz?

Bunlar da ilginizi çekebilir: