Playoff Hazırlıklarına Hoş Geldiniz

Fileli Pota

playoff NBA ile ilgili görsel sonucu

NBA’de son olarak Philadelphia 76ers’ın Basketbol Stratejisinden Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak çalışan ve daha önce Portland Trail Blazers’ın analitik ekibinin başında bulunan Ben Falk’ın takım yöneticilerinin playoffa nasıl hazırlanıldığı ile ilgili kendi websitesinde yazdığı yazının çevirisidir.

Welcome to Playoff Preparation

 

Kobe Bryant’ın basket atmasına hiç bu kadar sevinmemiştim. Lakers taraftarı değilim, olsaydım da Blazers için çalışmaya başladıktan sonra Lakers için sahip olabileceğiniz tüm olumlu düşüncelerden vazgeçmek zorundasınız. Bu yüzden, Kobe Bryant’ın normal sezonun son maçında bulduğu üçlük isabeti normal şartlarda böyle bir reaksiyona yol açmamalıydı. Şut fileden geçerken çığlık atıp havayı yumrukladım ve iş arkadaşım Sean ile birlikte kutladık. Çünkü Kobe beni, kötü bir karar ve çok uzun bir geceden kurtardı.

 

Tarih, Portland’ta tam zamanlı olarak çalıştığım ilk sezonun son günü olan 13 Nisan 2011 idi. Blazers’ın Batı Konferansı’nda 6.sırayı garantilemesi o gece Warriors’a karşı oynanacak olan maçı anlamsızlaştırıyordu. Fakat rakibimiz hala belli olmamıştı ve gecenin son maçı olan Lakers – Sacramento müsabakasını izlemeye koyulduk.

 

Bu anın, iş arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz ve istediğiniz bir eşleşmeyi desteklediğiniz bir an olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü playoff hazırlığı sezon bitmeden başlar, hangi takımla eşleşeceğiniz ne kadar geç belli olursa iş yükünüz o kadar artar ve işinizi yapacağınız zaman da bir o kadar azalır.

 

Playoff hazırlığı tabi ki çok ciddiye aldığımız bir şeydi. Lig genelinde olduğu gibi, koçlarımız için detaylı rakip analizi ve ileri istatistiksel analizlerden hareketle oluşturulan öngörüler gibi detaylı dokümanlar hazırlarız. Amaç hazırlanan bu dosyayı; normal sezonun bittiği günün sabahı olabildiğince işe yarar bilgilerle koçlara ve daha az detaylı bir halini ise oyunculara sunabilmektir. Bu kadar işi, normal sezon bittikten sonra yapmaya yeterli vakit olmadığı için, çalışmaya normal sezon bitmeden başlanır. Bu da her potansiyel rakip ile eşleşecekmişsiniz gibi hazırlık yapmanızı gerektirir. Eğer normal sezonun bitimine kadar 3 takımla da eşleşme imkanınız varsa aynı çalışmayı 3 takım için de yapmalısınız.

 

Blazers ile çalıştığım yıllar boyunca, bu olay sık yaşanan bir vaka haline gelmişti. Sıkışık Batı Konferansı’nda playofftaki rakibimizi sezonun son gününe hatta son günün son maçına kadar bilemiyorduk. 2011 yılında da aynı gelişme yaşanıyordu.

 

Lakers maçı kaybederse 3.sırayı elde edecek ve bizimle eşleşecekti. Lakers’ın maçı kazanması ise onları 2.sıraya taşıyacak ve bizi Dallas’a yollayacaktı. Lakers-Sacramento maçının 4.periyodunun başlangıcında Lakers 20 sayı farkla öndeydi ve Dallas ile eşleşeceğimiz kesin gibiydi. Çaylak DeMarcus Cousins maçtan atılmıştı ve 56 galibiyetli Lakers, 24 galibiyet almış bir takıma karşı oynuyordu.

 

Sean ve ben, playoff kitapçıklarını birleştirmekten sorumluyduk. Çalışma neredeyse bitmişti, sadece belgeleri dosyalama işimiz kalmıştı. Ne kadar çok bilgi elde edersek, o kadar çok kitap yapıyorduk (teknik ekibe, yönetim kademesine ve oyunculara), bu önemsiz bir iş değildi. Biraz zaman alacağını biliyordum ama erkenden bitirmek istiyordum.

 

“Sean, Dallas kitapçığını yapmaya başlayabileceğimizi düşünüyorum.”

 

Sean duraksadı ve televizyona baktı:”Emin misin?”

 

Kendimden emin şekilde “Kings’in geri dönme şansı nedir?” cevabını verdim. “Lakers’a karşı 20 sayı gerideler.”

 

Sean şüphe duyuyordu. Ben ısrar edince Dallas ile ilgili bulduğumuz materyalleri verdi. Tüm dokümanları iş akışımıza uygun şekilde yerleştirdik, televizyon da arka tarafımızda hala açıktı. Çoğunlukla konuşmadan çalıştık ve farkın 10’a indikten sonra Lakers’ın Kobe Bryant ve Lamar Odom’u oyuna aldığını duyduk. Sacramento taraftarı gürültülüydü, Sean bana bakıyordu. Onu görmezden gelip işime konsantre olmaya çalıştım.

 

Maçın bitimine 5 dakika kala fark 8’e indi. Sonra da 6, 4 ve 2’ye. Bakmamaya çalışsam da Sean’ın ters bakışlarını hissedebiliyordum. Maçın bitimine 2 dakikadan biraz fazla süre kalmıştı ki Sacramento skoru eşitledi. Her şeyin yolunda olduğu yalanını daha fazla sürdüremedim, ikimizde maçın sonunu izleyip yaptığımız işe sil baştan başlayıp başlamayacağımızı görecektik. Sacramento öne geçtiğinde, Kobe son dakikada 2 şut kaçırdığında, Beno Udrih serbest atışları soktuğunda ve maçın bitimine 10 saniye kala Lakers 3 sayı gerideyken pür dikkatle maçı izliyorduk. Lakers topu kenardan oyuna sokacaktı. O an, isabetli bir Kobe Bryant şutunun Blazers ofisinde kutlamaya sebep olduğu tek an olabilir.

 

 

Lakers uzatmada maçı kazandı, 2.sırayı elde etti ve o gece biraz uyumama izin verdi. Birkaç gün sonra karşılaşacağım Dirk Nowitzki şutlarından habersizce, Kobe üçlüklerinin birer birer çemberden geçişini hayal etmek istiyordum.

 

Playoff basketbolu normal sezona göre çok farklıdır ve bu sadece takımların kalitesinin artmasıyla ilgili değildir. Playoff kitaplarının gösterdiği şekilde hazırlık aşaması başka bir seviyededir. NBA takımları daha geniş video ve analitik departman ekipleri kurarak ve maç hazırlıklarını tüm yardımcı koçlar arasında dağıtarak maç önü hazırlığında çok yol kat etse de takımların tüm kaynaklarından faydalanıldığında daha iyi sonuçlar alınacaktır. 7 maçlık serilerde aynı takımla sürekli maç yaptığınızı ve maçlar arasındaki en az 1 günlük arayı hesaba katarak rakibe özel yaptığınız antrenmanları düşündüğünüzde basketbolun daha stratejik taraflarını kullandığınız bir oyuna sahip olursunuz. Takımlar hem bireysel hem de stil bazında nasıl eşleşir? Koçlar ne kadar hazırlıklıdır? Oyuncular onlara verilen bilgiyi ne kadar çabuk özümseyip bir seri boyunca uygulayabilir? Kadro esnekliği bu değişiklikleri yapmaya müsait midir?

 

Playoff basketbolu bu açılardan bakıldığında izlemek ve öğrenmek açısından inanılmaz bir çevredir. Takımlar kendilerini playoffa taşıyan şeylerden hangilerini iyi yapıyorlar? Bir eşleşmedeki kilit noktalar nedir? Seri ilerledikçe takımlar nasıl tepki verirler?  Playoffu anlamak, basketbolu en üst seviyede anlamak demektir ve size diğer kararlarınızla ilgili ip uçları verir. Sonuçta her şey Mayıs ve Haziran’da kazanmak içindir.

 

Playoff geliyor ve şimdi hazırlık zamanıdır.

 

 

Çeviren: Yasin Özdemir

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: