NBA’in Yükselen Yıldızı Furkan Korkmaz

Anıl Şülek

Konumuz bugünlerdeki yükselişiyle gündeme gelen yıldızımız Furkan Korkmaz. Peki bu yükseliş sürekli olabilecek mi? Furkan Philadelphia’nın ana planının merkezinde yer alabilecek mi? Şimdi bu konuya gelmeden önce filmi biraz geriye sarmakta fayda var. 

İLK KOÇ

Leyla Çalışkan şöyle diyor. “NBA için fiziksel olarak zayıf buluyorum, bu açığını basketbol zekasıyla kapatabilir. Fiziksel kavgalarda ezilmezse başarılı olur. Bana göre NBA’deki başarısını fiziksel performansı belirleyecek.”

   Leyla Çalışkan Furkan Korkmaz’ın ilk koçuydu. Furkan daha 9 yaşındayken Leyla Çalışkan, Murat Murathanoğlu’nun düzenlediği bir maç organizasyonunda bir oyuncuyu izlemeye gitti. O oyuncu Furkan değildi ama burada Furkan’ı keşfetti. Furkan Korkmaz’ın hikayesi böylece başlamış oldu.

NBA ÖNCESİ

   Furkan profesyonel kariyerine alt yapısından yetiştiği Anadolu Efes ile başladı ama orada istediği dakikaları alamadığı için o zaman ki ismiyle Banvit’e kiralanmanın daha doğru bir karar olacağını düşündü. 

   Bu zihniyet olarak da Furkan’ın aslında gelişime açık bir oyuncu olduğunun ipuçlarını veriyordu bize. Banvit’te istediği dakikaları buldu ve o sezonu Türkiye liginde 9,31 sayı 2,72 ribaunt 1,86 asist ortalamalarıyla bitirdi. Bu sayılar geleceğe yönelik pek bir şey ifade etmiyor olabilir ama o sezondan kesitleri izlediğimiz zaman Furkan topu yere vurabilen, standarda yakın bir pas kalitesine sahip ve keskin şutunun yanında bana kalırsa en önemli özelliklerinden biri olan atletizmi yüksek bir oyuncu olduğunu gördük. 

NBA DÖNEMİ

2017/2018 sezonu öncesi Sixers’la sözleşme imzaladığında kimileri için Sixers çok ideal bir yapı olarak gözüküyordu. Çünkü Sixers o sezona kadar tanking dönemi içerisindeydi bu da çoğunlukla gençlerin süre aldıkları takımın üstünde baskı olmadığı için oyuncuların ve koçun daha özgüvenli kararlar verebileceği anlamına geliyordu. Ama Sixers o sezon farklı bir yola girdi, gerek yönetimin anlaştığı JJ Reddick gibi veteranlar gerek Ben Simmons ve Joel Embiid gibi potansiyel yıldızların muhteşem dönüşleri bu takımı rekabetçi bir ortamın içine soktu ve Sixers o sezon konferans yarı finaline kadar yükseldi. Bu nedenle o sezon istediği süreleri alabileceğini düşündüğümüz Furkan sadece 14 maç oynayabildi. Tabi bu noktada şunu belirtmek lazım ki Furkan’ın o dönemde alabileceği maksimum rol benchten gelip şuta yönelik yapabileceği bir katkı olabilirdi. Ama o sezon savunma seviyesiyle de takım içinde rol alabilecek bir durumda olduğunu düşünmüyordu Koç Brown. Çünkü eğer bir şutörün savunması sorunluysa uzun süreler alabilmesi için savunmadan fedakârlık yapabilecek kadar keskin bir şutu olması gerekir. Furkan bu sebeplerden ilk senesinde istediği süreleri bulamadı. 

  Daha sonraki sezon Furkan lige biraz daha alıştı biraz daha kilo aldı ve fiziksel olarak biraz daha güçlendi. Bu dönemde JJ ile antrenmanlarda beraber çalıştıkları basına yansıdı. Ve Furkan bu sezonda 48 maça(7si ilk beş olmak üzere) maç başı 14 dakika süre aldı. Bu hala Furkan’ın istediği süreler değildi belki ama en azından Furkan için NBA’e alışma anlamında önemli bir tecrübeydi. Sixers o sezon Kawhi’ın epik final topuyla yine konferans yarı finalinde elendi. 

   Furkan playofflarda rotasyona dahil olamamıştı. Bu nedenle yaz döneminde Furkan takasını istediğini, daha çok süre alabileceği bir yere gitmek istediğini söyledi hatta son günlere kadar herkes Furkan’ın takımından ayrılmasını bekliyordu. Ama daha sonra onun pozisyonlarında oynayan Jimmy Butler ve JJ Reddick’in takımdan ayrılmasıyla Furkan’a Sixers içinde bir fırsat doğdu. Yıllar önce İbrahim Kutluay, Ray Allen’ı kesemeyeceğini düşündüğü için tekrar Yunanistan’a dönmek istedi. Döndüğü hafta önündeki iki şutör de sakatlandı. Muhtemelen ilk beş fırsatı onun ayağına gelecekti. Bazen bekleyip sabırlı olmak insana yeni fırsatlar getirebiliyor. Furkan da bu olaydan mı kendisine ders çıkardı bilinmez ama artık Furkan bu takımın ana şutörlerinden birisi olabilirdi (kendisi de verdiği bir röportajda bunu değerlendirmek istediğini belirtiyor). Bu sezon 11’i ilk beş olmak üzere bütün maçlarda sahadaydı. Nets maçıyla başlayan 4 maçlık periyotta 16,75 sayı ortalaması yakaladı. Sevindirici olan durum ise bu sayıların çoğu kritik anlardaydı. Yani koç ve takım Furkan’a güvendi ve ona sorumluluk verdiler. Koç Brown, Bulls maçından sonra yaptığı açıklamada Furkan üzerinden JJ’in setlerini oynadık diyerek de Furkan’ın bu takım için nasıl bir noktaya gelebileceğinin ipuçlarını bize veriyor. Furkan’ın özgüveni her geçen gün artıyor. Zaten hücumda kendisini boşa çıkartmada maharetli olan Furkan arkadaşlarının da ona artan güveniyle doğru şutları bulmaya devam edecek. Böylece takımın ana rotasyonunda önemli bir noktaya gelecek.

Peki Furkan’ın zirvesi JJ Reddick mi? Banvit’teki performanslarıyla Furkan’ın topu yere vurabildiğinden bahsetmiştik. Türkiye ligi standartlarında Furkan kesinlikle karar oyuncusu olabilirdi ama NBA standardı biraz farklı. Önemli ölçüde el çabukluğunuz olması lazım ve birebir mücadelelerde topu iyi saklayabilmeniz lazım. Furkan bunların ikisini de sağlayabileceğinin işaretlerini uzun süredir veriyor ama hala bir şeyler eksik. Furkan top elindeyken top kaybını minimize etmek için yapabileceklerini bizlere çok fazla gösteremiyor. Eğer bunu aşıp oyun akışkanlığını bu noktada sağlayabilirse potansiyelini herkese gösterebilecektir. 

    Savunma tarafında ise Furkan standart bir savunma yapabilecek özelliklere sahip ve bu sezon nispeten bize bunu gösteriyor. En önemli özelliği zaten keskin bir şutu olması ve kritik anlarda sorumluluk alabiliyor. Bir artı daha olarak topu yere vurarak asist sayısını ve içerden bulduğu sayıları arttırırsa Furkan elit bir oyuncuya dönüşecektir. Umarım kendini elit bir şutör olarak kanıtladıktan sonra repertuvarına bu özellikleri de ekleyebilir ve bizler de onu daha büyük bir keyifle izlemeye devam ederiz. 

Kaynaklar:

https://www.basketball-reference.com

http://bsl.tblstat.net

https://www.nba.com

https://tr.wikipedia.org

https://www.basketfaul.com/

Bunlar da ilginizi çekebilir: