NBA’de Bu Yıl Herkesi Şaşırtacak 5 Tahmin

Cem Melek

Yeni sezona günler kalmışken NBA’de bu sezon herkesi şaşırtabilecek beş şeye gelin bir bakalım.

Blake Griffin MVP adayı olacak

 

blake griffin 2017 ile ilgili görsel sonucu

 

Blake Griffin’i sakatlıkları bir kenara bırakıp değerlendirirsek, kağıt üstündeki istatistikleri her zaman için çok etkileyici gözüküyor. 20-21 sayı ortalaması 9-10 ribaund 4-5 asist ve iyi bir isabet yüzdesiyle. Bu istatistikler, takımın lideri Chris Paul varken böyleydi ve Chris Paul’un gidişi ile birlikte Clippers camiası beklentileri de düşürdü ve büyük beklentinin olduğu ortamda sinen Griffin için bu oldukça büyük bir avantaj. Birçok insan Clippers’ın Batı konferansında 6 veya 7.sırayı alacağını düşünüyor ama her şeyden önce bu konu başlı başına harika. Takımınızın lideri sizi bırakıyor ve önemli rakiplerinizden birine gidiyor. Arkada bırakılan yıldız oyuncu ortaya inanılmaz istatistikler koyuyor ve takımını 4 veya 5. sıraya taşıyor. Bu size tanıdık geldi mi?

 

Doğu düşünüldüğü kadar kötü değil

 

nba eastern conference ile ilgili görsel sonucu

 

Evet, Doğu konferansı bu sezon öncesi çok önemli oyuncularını kaybetti. Paul Millsap,Jimmy Butler ve Paul George gibi All-Star oyuncular kendi takımlarından ayrılıp, cehennem olarak adlandırabileceğimiz Batı konferansının yolunu tuttular ama Doğu çok kötü ya demeden önce ilk olarak ayrıldıkları takımlara bir bakalım isterseniz. Atlanta Hawks, Chicago Bulls ve Indiana Pacers. Dürüst olmak gerekirse bu takımlar bu oyunculara sahip olsalardı bile Doğu Konferansında çok büyük bir etkiye sahip olmayacaklardı, ilk turda saha avantajını alamayacak sıralara yerleşip en iyi ihtimalle ilk turda 4-5 maç içerisinde elenirlerdi. Cavaliers yine bildiğimiz Cavaliers olacak, hatta aldıkları oyunculara bakarsak Warriors ile olan güç farkını biraz daha azalttılar. Celtics yaptığı hamleler ile sınırlı takımının potansiyelini çok daha yükseltti. Washington Wizards bu sezon, geçen yıl olduğu gibi kötü başlamayacak. Milwaukee Bucks’un bu sezon patlama yapmasını bekliyorum. Philadelphia’nın genç yıldızları sakatlık sorunu yaşamadıkça onlar da işin içindeler ve son olarak Miami Heat’i ekleyebiliriz. Evet, Batı Konferansındaki kadar şampiyonluk adayı takım yok ve hala zayıf bir konferans batıya göre ama bu sezon öncesi hamlelere bakıp Doğu’nun çok güçsüzleştiğini söylemek birazcık anlamsız geliyor bana.

 

 

Milos Teodosic Yılın Çaylağı ödülünü alacak

 

teodosic clippers jersey ile ilgili görsel sonucu

 

Bu yıl Chris Paul ile büyük güç kaybeden Clippers, bize alley-oopların öksüz kaldığını düşündürdükten sonra, bizim bu düşüncelerimizi hissedip, Chris Paul kadar iyi belki ondan daha iyi pasör olan Milos Teodosic’i kadrosuna kattı. Bu sezon Milos Teodosic’in 12 sayı 8 asist gibi bir ortalamaya sahip olacağını düşünüyorum. Oldukça fazla tekrarını izleyeceğimiz pozisyonların altında Teodosic’i göreceğimiz için kendisinin (hele günümüz çaylaklarının para kazanma arzusuyla oyunlarını belli bir çizgiye koymadan, hazır olmadan) lige geldiklerini düşününce Milos Teodosic’in tecrübesi ve pasörlüğüyle bu konuda iddialı olacağını öngörmek pek de zor değil.

 

Giannis Antetokounmpo bu sezon en fazla triple-double yapan oyuncu olacak

 

İlgili resim

 

giannis antetokounmpo tweet kobe ile ilgili görsel sonucu

 

Russell Westbrook gibi bir oyuncu varken bu iddiada bulunmak kulağa hoş gelse de takımına Paul George ve Carmelo Anthony’nin gelmesi Westbrook’un istatistiklerini etkilemek zorunda, etkilemez ise kariyerinin sonuna kadar en iyi takım arkadaşı olarak yanında Nick Collison’u görebilir. Kobe Bryant’ın sezon başında, kendisine MVP ol hedefini koymasıyla beraber Giannis’in bu sezon çok büyük bir eşik atlayıp oyunun her alanını çok daha fazla domine edeceğini düşünüyorum bu iş birazcık triple-doubledan geçiyor. Westbrook gibi triple-double ortalamalarla bitirebileceğini düşünmesem de Giannis’in bu sezon bu alanda lig lideri olacağını düşünüyorum.

 

Chicago Bulls maksimum 15 maç kazanacak

 

İlgili resim

 

Bu kadronun 15 maçtan fazla kazanma ihtimali yok. Kadro korkunç durumda. Zach LaVine’nin Ocak gibi döneceği konuşuluyor fakat Bulls yönetimi olsam kendisine dinlenmesini tavsiye ederdim, çünkü LaVine gibi bir oyuncuyla 15 galibiyetin üstüne çok rahat çıkarlar ve bu da Chicago Bulls ofisinin işine hiç gelmez. Tanking yapan bir takımın kadrosunda kendisini göstermek isteyen bir Zach LaVine’nin olması kulağa hoş gelmiyor o camia için. Birinci sırayı yani Micheal Porter JR istiyorsanız, Zach LaVine’nin dinlenmesi gerekiyor. Bu tarz bir sebebi göz önüne alınca, Bulls’un 15 galibiyeti geçeceği bir senaryoyu kafamda oluşturamıyorum. Dwayne Wade ile buyout anlaşmasına varan yönetimin, LaVine’den bunu istemesi pek abes kaçmaz.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: