NBA’de Konferans Yarı Finalleri Başlıyor!

Emre Avvuran

NBA’de Playofflar geldi ve ilk tur serileri sonlandı. Yavaş yavaş istatistik kağıdı ile aşk yaşayanlara, büyük anlarda küçülenlere, takımından çok kendi için oynayanlara veda ediyoruz ve tüm yıl bu anı bekleyen büyük oyuncularla yolumuza devam ediyoruz.

İlk tur eşleşmelerinde Bucks-Pistons serisi çok uzak geçerken geri kalan serilerde güzel maçlar izledik. Başlarda çekişmeli olup sonradan kopan seriler olsa da bence ilk tur için gayet yeterli sayıda zevkli maç izledik. En önemlisi ne doğuda ne batıda çok öne çıkan baskın bir ekip şu ana kadar yok ve bana göre son yılların en iyi Playoff eşleşmeleri bizi bekliyor.

Ben de sizin için Konferans Yarı Final eşleşmelerinin önemli noktalarını ele aldım. Bu ele almayı yaparken de her seri için 2 kritik oyuncu belirledim ve serilerin sonucunu tahmin ettim.

 

buck celtics ile ilgili görsel sonucu

 

Bucks vs. Celtics;

Geçen sezonun rövanşı niteliğinde bir seri. Geçen sezon ilk turda karşılaşan bu 2 ekibin maçları seyir zevki olarak çok da iyi değildi. Takımlar sahalarındaki maçları kazanmış ve seri 7 maç sonunda Celtics lehine sonuçlanmıştı. Celtics Irving ve Hayward’dan yoksun mücadele ederken Bucks ise takım olarak bugüne kıyasla çok daha alt seviyedeydi. Bucks çok sıkışık ve dağınık bir oyun oynarken Celtics kadrosunun el verdiği kadarıyla çok iyi iş çıkarmıştı.

Bugüne geldiğimizde Bucks koç değişikliğiyle beraber oyun olarak çok fazla mesafe kat etti. Eric Bledsoe geçen yıla göre 1 seviye atladı ve bu oyununu istikrarlı hale getirdi. Celtics ise normal sezonda yaşadığı dalgalanmalara rağmen Irving ve Hayward’a sahip geçen yıldan farklı olarak.

Seriye bakış kısmına geçersek normal sezonun bütün maçlarını Playoff gibi oynayan ve bana göre diğer favori takımlara göre önlem alınması biraz daha kolay olan bir Bucks takımı mevcut. Bu görece kolaylığı şöyle açıklayabilirim. Onların normal sezondaki en büyük farkı enerjileri ve çok sayıda oyuncudan aldıkları katkıydı. Tüm maçları maksimum konsantrasyonda ve açlıkla oynadılar. Ersan’dan Wilson’a, Brown’dan Connaughton’a herkesten katkı aldılar. Bucks’ın oyun planı ve oyuncuları daha tahmin edilebilir ve dolayısıyla önlem alınması daha kolay. Bunlara ek olarak ilk turda en rahat seriyi onlar oynadı ve henüz gerçekçi bir tehditle karşılaşmadılar.

Celtics ise kapalı kutu olan taraf. Oyuncu kalitesi olarak asla geride olmadılar fakat uyum, takım içi bağlılık gibi etkenler onları normal sezonda 1 adım geriye attı. İlk turla beraber kendine gelen Tatum ve Brown gibi gençlere sahipler, sahada her şeyi yapabilecek Horford’a sahipler, sezonun sonuyla beraber kendine gelen Hayward’a sahipler ve en önemlisi Warriors deplasmanında NBA Finali’nde 7. Maçta maç kazandıran el üstü üçlüğü sokmuş Irving’e sahipler.

2 tarafın koçlarına bakarsak Budenholzer 2014-15 sezonunda Hawks’ta yaptığı gibi oyun düzeni olarak takımına seviye atlattı. Bu sezonki Bucks gibi Hawks da o sezon 60 galibiyet almıştı ve Doğu Finali’nde CAVS’e 4-0 yenilmişti. Budenholzer o zaman Antetokounmpo gibi bir yıldıza sahip değildi tabi ki ama sisteminin Playoffta arıza verdiğini de görmüştük. Brad Stevens ise ondan farklı olarak bence cebinden halen bir şeyler çıkarabilecek durumda ve takımı biraz daha esnek.

Brogdon ve Smart’ın seriye ne zaman dönüş yapacakları da diğer bir kritik nokta olacak. İkisi de takımlarında farklı açılardan tutkal görevi gören kıymetli oyuncular. Bir diğer eksik isim olan Pau Gasol ise seriye yetişecek ama görev tanımı çok fazla olmayacaktır belki de hiç süre bile almayabilir.

Bucks tarafında Bledsoe, Celtics tarafında ise Hayward bence belirleyici oyuncular olacaktır. Tahmin: 4-3 Celtics.

 

phila toronto ile ilgili görsel sonucu

 

Raptors vs. 76’ers

Bir tarafta yıllardır uyum konusunda zirve yapmasına karşın Playoff’larda lider oyuncu eksiğini çeken Raptors, bir tarafta isimlere bakarsak Warriors’tan sonra belki de en iyi 5’e sahip olan ama uyum konusunda çok sorunlu olan 76’ers.

Raptors tarafına bakarsak Orlando serisinde kısa süreli bir korku yaşatsalar da toparladılar ve rahatça seriyi noktaladılar. Onlar açısından sorun olacak nokta yıllardır süregelen alışkanlığın devam edip etmeyeceği. Kyle Lowry Magic serisinde yine afalladı fakat toparladı sayılabilir. Geçtiğimiz yıllarda Derozan 1. Adam rolünü kaldıramadığı gibi Lowry de kendi rolünü kaldıramıyordu. Bugünün Raptors’ına bakarsak 1. Adam rolünü sonuna kadar oynayacak Kawhi Leonard var. Lowry’nin oyun kurulumu ve zeka yönünden yükünü hafifletecek Gasol geldi. Siakam gibi çok yönlü bir oyuncuya sahipler. Tüm bu etkenler Lowry’nin daha iyi oynamasına yardımcı olacak etkenler. Bu konuda sorun olma ihtimali halen korkutsa da azalan bir ihtimal ve telafi edilmesi biraz daha kolay bir sorun olarak görüyorum.

76’ers ise Nets karşısında sonradan açılsa bile bence kötü sinyaller verdi. Nets’in forvetleri ve pota altı çok zayıf kaldı. Nets’in bu konudaki eleman eksikleri nedeniyle 76’ersın seri içerisinde rahatladığını düşünüyorum. Raptors onlarla muazzam şekilde eşleşebilecek bir takım. Embiid’in karşısına koyabilecekleri eski bir DPOY olan Gasol var, Butler Harris Simmons gibi oyuncuların karşısına koyabilecekleri Leonard, Siakam, Green gibi kanat savunucıları var. Üstelik Lowry gibi çok güçlü bir kısa savunmacıya da sahipler.

Bu bağlamda seriye bakarsak Raptors’ta 76’ersın neredeyse tüm doğal avantajlarına bir cevap var. Bu durumda da 76’ers yenmek için mükemmel teknik hamlelere ve uyuma muhtaç. Takımların koçlarına bakınca da serinin 76’ers tarafına dönmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum.

Toronto’da Anunoby serinin tamamını %90 olarak kaçıracak. 76’ersta ise Mike Scott’ın 2. maçla beraber dönmesi bekleniyor.

Raptors tarafında Lowry, 76’ers tarafında Simmons bence belirleyici oyuncular olacaktır. Tahmin: 4-2 Raptors.

 

warriors rocket ile ilgili görsel sonucu

 

Warriors vs. Rockets

2018 NBA sezonunun gizli finalini bize izleten 2 takım bu sefer geçen seneden de erken buluştu. Warriors sezon boyunca yine bazı sıkıntılarla uğraşsa da sonuç olarak konferans lideri olacak kadar oynadı. Rockets ise sezona çok kötü başlamıştı. Devamını ise akıl almaz James Harden performansı ve özellikle savunmada kendilerini bulmaları sayesinde çok iyi getirdiler.

Golden State Warriors, ilk turda beklenenden çok daha fazla zorlandı. Kevin Durant serinin son 4 maçında çıldırarak takımını öne çıkarmayı başarsa da Warriors eskiye göre daha sorunlu bir takım. Clippers serisinin 6. Maçında halen mükemmel savunma yapabildiklerini gösterdiler. Green, Klay ve Durant savunmada çok sağlam iş çıkardılar ama bu performanslarını geçtiğimiz yıllara göre daha kısa süreli yapıyorlar. Yılların getirdiği bir kazanma bıkkınlığı var sanki üstlerinde. Bu nedenle bu serinin Warriors adına çok çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Harris’i sezon içerisinde yollamış ve Gallinari’den bu seride çok da beklediğini alamayan Clippers’a 2 defa evlerinde maç verdiler. Kevin Durant’in 35/5/5/1/1 istatistiklerini saha içinden %57 ile atarak yapmasına muhtaç kalmaları onlara gereken mesajları vermiş olmalı.

Houston Rockets ise karşısında belki de Oladipo’yu kaybetmiş Pacers ve Griffin’siz Pistons’tan sonra Playoff’taki en kısıtlı hücum potansiyeline sahip olan Jazz ile eşleşmişti. Jazz elit bir savunma takımı olsa bile bu kadar kısıtlı hücum takımıyken Rockets’ı zorlamaları çok zordu açıkçası. Üstüne üstlük 1 numaralı yaratıcıları Mitchell da seride %32 ile şut atınca malum senaryo gerçekleşti ve Rockets 5 maçta fişi çekti. Rockets’ta Harden yine Playoff’lar başlayınca bir düşüş emaresi gösterdi. Normal sezonda %44 ile şut, %37 ile üçlük atarken ilk turda %37 ile şut, %35 ile üçlük attı. Sayı ortalaması tam 8 puan düşerken maç başına kullandığı serbest atış sayısı da 3.5 puan azaldı. Sezonun sonunu hiç de fena geçirmeyen Paul ise vasat bir seri oynadı ama serinin son maçında Jazz dönüş yaptığı zaman da eli titremeden orta mesafeleri atarak kritik anlar için iyi sinyaller verdi.

Bence geçtiğimiz seneye göre 2 takım da çok farklı seviyelerde değil. Rockets’ın hemen hemen aynı olduğu, Warriors’ın 1 tık daha formsuz başladığı düşünülebilir ama Clippers serisinin onlara olumlu etki yapacağına inanıyorum.

Bu seri için çok çok önemli bir detayın da Demarcus Cousins’ın sakatlığı olduğunu düşünüyorum. Cousins her ne kadar başka takımlara karşı çok büyük fark oluşturmasa bile Rockets karşısında büyük bir etken olabilirdi. Rockets’ın oyunu sürekli yavaşlatıp izolasyon hücumları yaptığını biliyoruz. Yarı saha hücumlarında Demarcus Cousins Rockets’ın planlarını bozacak oyuncu olabilirdi. Sakatlıktan hücum tarafında iyi dönmüştü ve normal sezonda da en iyi maçını Rockets karşısında oynamıştı. Durant’in olmadığı o maçta DMC %69 isabetle 27 sayı 8 ribaunt 7 asist yapmıştı. Pota altında gücüyle Capela’yı sindirebilecek olması, yarı sahada çok iyi bir pasör olması, ribaund konusunda eldeki en iyi isim olması bu seri için onun biçilmiş kaftan olmasını sağlıyordu bana göre.

Warriors tarafında Curry ve Thompson’ın burkulma kaynaklı ayak bileklerinde sıkıntı var ve ilk maça yetişip yetişmeyecekleri belirsiz.

Serinin en önemli 2 oyuncusunun Warriors tarafında Green, Rockets tarafında ise Harden olduğunu düşünüyorum. Tahmin: 4-3 Warriors.

 

nuggets blazers ile ilgili görsel sonucu

 

Nuggets vs. Blazers

Son olarak Konferans yarı finallerinin en şanslı yoluna uğrayalım. Nuggets-Blazers-Thunder ve Spurs  takımlarından hiç birinin gerçekçi bir şampiyonluk şansı yoktu ve bu ekiplerden 1 tanesi bu şanslı yoldan çıkmış olarak Batı Konferans Finali’ni görmüş olacak. Şampiyonluk için iddiası bulunan Rockets ve Warriors’a uğramadan Batı Finali’ne gelmek… Kim istemez ki?

Nuggets tarafından başlarsak yaş ortalaması çok genç olan, savunmada tavanları düşük fakat hücumda daha becerili bir takım görüyoruz. Hücum konusunda bazen elit seviyeye bile çıksalar da problemleri istikrar. Takımın birincil dış skoreri Murray başta olmak üzere Denver tarafı hücumda Jokic haricinde çok istikrarsız. Spurs karşısında Batı 2.’si olarak bu kadar zorlanmalarının nedeni de zaten bu istikrarsızlık oldu. Murray’nin iyi oynadığı maçları alırken kötü oynadığı maçları kaybettiler. Jokic ise Aldridge’e çok bariz bir üstünlük kurdu seri genelinde.

Portland tarafı ise görkemli bir seri sonucunda Thunder’ı geçerek sağlam şekilde Nuggets’a rakip olacak. Lillard ve Mccolum çok iyi performanslar sergilediler ilk turda. Thunder serisinde Westbrook, Adams ve omuz sakatlığı sonrası formu düşen George çok bir varlık gösteremedi ve Portland çok zorlanmadı. Fakat bu kez karşılarında Nurkic’in sakatlığını sonuna kadar kullanabilecek bir Jokic olacak. Enes Kanter’in durumu henüz belli değil fakat oynasa bile savunmada bir varlık gösteremeyeceği çok açık. Aldridge’i domine eden Jokic’in Portland pota altını ve dolayısıyla seriyi domine etmemesi için bir neden yok.

Denver Nuggets’ın saha avantajıyla girdiğini de unutmayalım seriye. Denver evinde ligin en iyi derecesine sahip takımıydı normal sezonda ve bunu Portland serisinde de kullanacaklardır.

Jokic’in garanti şekilde üstün performans vereceğini düşünürsek serinin kritik isimlerinin Denver tarafında Murray, Portland tarafında Lillard olacağını düşünüyorum. Tahmin: 4-3 Denver.

Bunlar da ilginizi çekebilir: