NBA Arenası gezmek | TD Garden

Serkan Sargın

 

Her NBA takip eden taraftarın hayali bir gün tuttuğu takımın sahasına gidip orada canlı bir şekilde NBA maçı izlemektir. Bazılarımız bunu yapabilecek kadar şanslıdır. Hepimiz ise aynı şekilde her zaman o maçların oynandığı sahaların tribünden nasıl göründüğünü, soyunma odalarının nasıl olduğunu, o tünelin nasıl bir atmosferi olduğunu merak etmişizdir.

 

Gelelim bu yazının içeriğine ve ne anlatacağıma. Ben de hayaline kavuşan şanslı bir NBA fanı olarak tuttuğum takım Boston Celtics’in evi olan TD Garden’ı gezme şansına sahiptim. Bu yazıda da amacım herkese olabildiğince merak ettiği şeyleri fotoğraflarla ve anlatarak gösterebilmek. Yazıda benli bir üslup takınacağım sizleri daha da o atmosfere sokabilmek için. Başlayalım o zaman.

 

Biraz gezi yazısı gibi olacak yazı, kusura bakmayın. Saat sabah 6 gibi Boston’a ulaştık ve diğer arkadaşlarım yol yorgunluğuyla uyumaya başladı ben ise hayallerimdeki şehirde olmanın heyecanıyla hemen TD Garden’ın yerine bakıp oraya doğru yürümeye başladım. Aşağıya Boston’ın o güzel sokaklarını bırakıyorum ki taraftarlar TD Garden’a giderken nerelerden yürüyor görelim.

 

Bu yollardan yürüdükten sonra Boston Celtics ile özdeşleşmiş Causeway Street’e ulaşıyorsunuz.

 

 

TD Garden’a ulaştığımda beklemediğim bir manzara görmüştüm ben. Sonra oradaki çalışanlarla konuşunca öğrendim ki TD Garden büyütülüyormuş, binanın yanında inşaat alanı vardı.

 

 

Şimdilik geçici bir tünel yapmışlar oradan yürüyerek TD Garden’a giriş yapabiliyorsunuz.

 

 

TD Garden maçların yanısıra tren garı olarak da kullanıldığı için çok işlek bir bina aslında. Aşağıdaki ilk fotoğrafta tren garı olarak kullanılan kısmını görebilirsiniz.

 

 

Tren garı kısmında da her yerde Boston Bruins ve Boston Celtics ile ilgili posterler mevcut.

 

 

Buralardan yürüyerek maça gitmek için üst kata çıkıyorsunuz ve işte şimdi TD Garden keşfi başlıyor.

 

 

Turda ilk önce en üst kata çıkardılar bizi. Bulunduğumuz yerde özel koltuklar var ve sahanın tamamını gezebileceğiniz bir alan. TD Garden Celtics’in yanısıra Boston’ın hokey takımı Boston Bruins’e de ev sahipliği yaptığı için tavanda hem Celtics hem de Bruins bayrakları var. Saha da hangi takımın maçı varsa ona göre değiştiriliyor. Sahayı basketbol sahasına çevirmek yaklaşık 12 saat alıyormuş çalışanlar için.

 

 

 

Turda bu açıdan sahayı gördükten sonra en heyecanlı kısma doğru yola çıktık. Sırada herşeyin yaşandığı o sahaya çıkış alanı vardı.

 

 

Yukarıda gördüğünüz çıkış oyuncuların sahaya çıktığı yer. Aşağıdaki oda da Boston Celtics oyuncuları için lounge. Oyuncular bir şey kutlamak isterse burada toplanıp eğleniyorlarmış.

 

 

 

İşte herşeyin yaşandığı o tünel. Bu tünel yüzlerce ana tanıklık etti. Bu tünelden yüzlerce efsane geçti. Ve yüzlerce anıya daha tanıklık edecek.

 

 

Tünelin hemen solundan ilk kapı rakip takım için soyunma odası. Kapılar beklenileceği gibi normal insan boyutlarında değil. Odaya girdiğinizde kendinizi minyatür hissedebilirsiniz çünkü herşeyin boyutu normalin bir buçuk katı. Rehberin dediğine göre soyunma odası olabildiğince sade tutulmasının yanı sıra maçlardan önce de havalandırılmıyormuş. Rakip takımı olabildiğince baskı altına alma süreci daha soyunma odasından başlıyormuş.

 

 

Alttaki resim rakip soyunma odasında oyuncular için soğutma odası sanırsam.

 

 

Bu da NBA’in rakip soyunma odasının kapısına astığı uyarı ve medya bilgilendirmesi.

 

 

Maalesef Boston Celtics’in soyunma odasına girmemize izin vermediler. Konumu rakip soyunma odasının tam karşısı. Resimdeki de kapısı.

 

 

Biz de oyuncuların yaşadığı his gibi olmasa da en azından o tünelden yürüyerek sahaya çıktık. İşte sahanın içinden TD Garden.

 

 

 

Sahadan sonra oyuncular stada gelirken fotoğraflarının çekildiği o görünce herkesin anımsayacağı alana geçtik. TD Garden’ın Celtics parkeleri, bench koltukları, potalar gibi ekipmanlar da o alanda durmakta.

 

 

Buradan TD Garden basketbol müzesine geçiş yaptık. Müzeden fotoğraflarla devam edelim.

 

 

 

TD Garden’ı içeriden görmek hissetmek isteyenlere umarım az da olsa bu şansı verebilmişimdir. Herkese fanı olduğu takımın bir maçını canlı izleme şansı umarım denk gelir. Basketbolla kalın.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: