Manu Ginobili: Uçan Arjantinli

Dağhan Duru

 

Kabul edelim; beyaz adam zıplayamaz. Bu basketbolun altın kuralıdır. Ama bu kural beyaz adamın topla dans edemeyeceği anlamına gelmez. Kimden bahsettiğimi belki anladınız belki anlamadınız bu yazının konusu Arjantinli NBA efsanesi Manu Ginobili…

 

İlgili resim

 

Belki kariyer istatistikleri öyle şaşalı değil, NBA finallerinde Dirk Nowitzki gibi bir MVP ödülü bulunmuyor, ama o Dirk ve benzeri Avrupalı oyuncular için NBA kapılarını ardına kadar aralayan bir nevi tanrı. Eurostep turnikenin mucidi, potaya atletizmiyle değil aklıyla drive eden bir maestro, yeri geldiğinde en iyi altıncı adam, basketbol topuyla tango yapan Arjantinli, namıdiğer Manu Ginobili…

 

Kariyerinde şaşalı istatistikler bulunmuyor evet; lakin profesyonel kariyerinde Euroleague şampiyonluğu, NBA şampiyonlukları (2005 ve 2014) yanı sıra Olimpiyat altını kazanma başarısı gösteren nadir oyunculardan biri.

 

ginobili olympics medal ile ilgili görsel sonucu

 

Yaşımdan ötürü Ginobili’yi izlemeye Kinder Bologna yıllarında başladım. O zamanlar 25 yaşında deli fişek bir oyuncuydu. Zaten Euroleague’de o dönemde İtalyan hegemonyası hakimdi. İtalyan takımlarının gıpta edilecek kadroları vardı. Latin Amerikalı Ginobili göçmen olarak geldiği İtalya’da biraz da sporcu bir aileden gelmesinin avantajıyla kendini basketbolcu olarak kabul ettirmekle kalmadı 2001 yılında Euroleague şampiyonluğu kazanırken MVP ödülünün de sahibi oldu.

 

Ardından yolunu NBA’ye çeviren Arjantinli oyuncu San Antonio Spurs’un başarılı scoutları tarafından takıma kazandırıldı. İlk senesinde All Rookie Second Team’e seçilen Ginobili belki 2003 draftine denk gelmese ilk sezon daha büyük başarılar elde edebilirdi.

 

ginobili young ile ilgili görsel sonucu

 

Lakin etti de. Tony Parker, Tim Duncan ve Manu Ginobili ortaklığında Spurs Hanedanı oyuncunun lige adım attığı 2003 sezonundan itibaren 10 yıl boyunca bulunduğu konferansta en düşük derece olarak yarı finalde Derek Fisher’in mucizevi basketiyle Lakers’a elendi. Hatırlatmak gerek o sezon Hidayet Türkoğlu da Spurs forması giyiyordu.

 

Belki daha genç yaşta NBA’e adım atmış olsa Ginobili beyaz adam zıplayamaz anlayışını yerle yeksan edecek atletik özelliklere sahipti. Fakat 1977 doğumlu oyuncu lige geldiğinde 26 yaşındaydı ve fiziksel gelişim sürecini tamamlamıştı. Bu arada bir parantez açıp Dirk Nowitzki’nin lige henüz 20’li yaşlarının başında Alman ikinci liginden geldiğini hatırlatmak yerinde olur.

 

 

Ginobili NBA’e adım atmadan önce bu ligde başarılı olmuş Avrupalı kısalar yok değildi. Fakat son dönemlerde Avrupalı oyuncular draft seçimlerinde büyük hayal kırıklığı yarattıkları için (bknz: Andrea Bargnani, Darko Milicic) eski kıtadan lige adım atan oyunculara önyargılı yaklaşılıyordu. Bilhassa 90’lı yılların başında Nets formasıyla ligde kendini kanıtlayan Drazen Petrovic örneğini ayrı tutarsak NBA’de 2 numara pozisyonuna gelen Avrupa tedrisatından geçmiş en yetenekli ve başarılı oyuncuydu Ginobili. Zaten kariyerinde elde ettiği başarılarla Drazen Petrovic’i geride bıraktı. Ama bu ikiliyi kıyaslamak manasız olacak; çünkü Petrovic çok ani bir şekilde trafik kazası geçirerek kariyerinin altın çağında aramızdan ayrıldı.

 

Ginobili henüz çaylak sezonunda kendi rüştünü ispat etti. Ardından ligde geçirdiği ikinci yılda takımı Spurs ile NBA şampiyonluğu yaşadı. Bu yaz emekli olana kadar ligde geçirdiği sürede ilk 2 yılını saymazsak her sezon takımının en skorer 3 isminden biri olmayı başardı. Bu yaz döneminde emeklilik kararı almasının ardından geride her basketbolcuya nasip olmayacak başarılar ve gerek oyun stili gerekse oyuna olan yaklaşım biçimiyle kalplerde iz bünyede saygı uyandırdı. Güle güle uçan Arjantinli…

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: