Los Angeles Lakers’ın En Değerli Genci Hangisi?

Emre Avvuran
  1. Spor müsabakalarına, içinde barındırdığı yetenekler ve bu yeteneklerin birbiriyle rekabetinden doğan bir bağlılığımız var. Bunun sürekliliği için de genç yetenekleri hevesle bekliyoruz. Bu genç yetenekleri oyuna kazandırma işini draft sistemi ile mükemmel bir şekilde idare eden NBA’de ise en çok duyduğumuz kelimelerden biri “potansiyel.”. Potansiyel, fizik biliminde bulunan bir terimidir. Potansiyel dediğimiz şey bir olasılıktır. Üzerine gidilmediği sürece bir işe yaramaz ve tetiklenmesi gerekir. Bu bağlamda LA Lakers’ın genç çekirdeğini değerlendirelim.

 

lakers young core ile ilgili görsel sonucu

 

LA Lakers’ta uzun zamandır süregelen fakat son dönemde Anthony Davis takasının gündeme gelmesiyle beraber artan bir tartışma var. Bu takımın en çok gelecek vadeden oyuncusu kim? Kadroda 2016 draftından gelen Ingram ve Zubac, 2017 draftından gelen Ball, Kuzma ve Hart ile 2018 draftından gelen Wagner, Mykhailiuk ve Bonga mevcut. Bu oyuncular içerisinde de ciddi olarak ana parça olabileceği düşünülen 3 oyuncu var. Lonzo Ball, Brandon Ingram ve Kyle Kuzma. Ball ve Ingram 21 yaşında iken Kuzma 23 yaşında. Bu 3 oyuncuya daha detaylı olarak bakalım.

 

lonzo ball lakers ile ilgili görsel sonucu

 

Lonzo Ball, babasının da katkısıyla beraber nefret edilen bir oyuncu olarak lige girmişti. Yavaş yavaş sempati duyulan bir oyuncuya evriliyor. Ball’u teknik olarak irdelersek çok fazla iyi özelliği olan ama çok da fazla bariz defosu olan bir oyuncu. Aslında onun en çok eleştirilen yönü olan üçlük atışları onun zayıf olmayan bir yanı. Ball bu yıl maç başına 5 deneme ile %33 üçlük atıyor. Bu fena olmayan bir istatistik ancak Ball’un daha keskin defoları var. Bireysel hücum becerileri olarak çok kısıtlı görüntü çiziyor. Yarı sahada savunmacısını ekarte etmekte çok fazla zorlanıyor ve potaya gidiş konusunda başarılı olduğu söylenemez. Allah vergisi fizik avantajları haricinde potaya yakın bitirişleri çok zayıf. Orta mesafe günümüz NBA’inde çok aranmasa da Ball bu konuda da çok zayıf. Serbest atışlarını %41 ile atması ise korkunç… Peki hiç iyi özelliği yok mu bu Ball’un? Tabi ki çok fazla da iyi özelliği var. Onu NBA’e taşıyan en önemli özelliği olan oyun görüşü ve pas becerisi gerçekten üst düzeyde. Bunun haricinde lige gelirken hiç övülmediği fakat şu an çok fazla potansiyel vadettiği alan ise savunması. Zaten eşleştiği oyunculara nazaran çok uzun olması nedeniyle bir avantajı mevcutken Ball bunu muazzam el hassasiyetiyle ve övülmeyi hak eden zekasıyla birleştirdi ve çaylak yılında çok iyi sinyaller verdi. Yaz arasında da vücudunu geliştirip güçlenince önümüzdeki 10 yıl için muazzam şeyler vadeden bir savunmacı imajı çizdi. Ball’un geleceğini bireysel hücum konusunda ne kadar gelişeceği belirleyecektir.

 

kyle kuzma ile ilgili görsel sonucu

 

Kyle Kuzma, bu 3 oyuncu arasında mental olarak en önde olan oyuncu. Kobe Bryant’ın kendini tanımladığı mamba mentalitesini kendine rehber edinmiş ve Kobe’den de sıkça övgü almış bir yıldız adayı. Kyle Kuzma’nın bana göre en negatif yönü çok fazla geliştirecek yönünün olmaması. Bu sezon aralarında en çok katkı veren ve parlayan oyuncu o. LeBron James’e oyun olarak en çok uyan oyuncu olduğunu ispat eder şekilde oynadı. Fakat ilerisi için neler vadettiğini düşündüğüm zaman çok fazla gelişecek alan bulamıyorum. Tabi ki şu an kötü düzeyde yaptığı ve en çok eleştirildiği yön olan savunması gelişebilir ancak Kuzma’nın 23 yaşında olduğunu unutmamak gerek. Topla yaratıcılık konusunda çok becerili değil, savunma konusunda defoları var. Öte yandan takımın topsuz oyunda en iyisi ve çok cesur bir oyuncu. Kötü gününde kendine güvenini hiç kaybetmemesi, tek elle bitirişleri, topsuz oyunda becerili olması ve skor konusunda vadettikleri asla azımsanamaz. Geliştirebileceği en önemli şey ise üçlük atışları. Çaylak yılında iyi atmasına karşın bu yıl üçlük konusunda keskin bir düşüş yaşadı. Geçen yıl %37 ile atarken bu yıl şu ana kadar %31 ile atıyor ve deneme sayısı da hemen hemen aynı. Kyle Kuzma’nın gelecekte nereye geleceğini belirleyecek olan faktör bana göre yaptığı iyi şeyleri ne kadar keskin ve tutarlı hale getirebileceği olacaktır.

 

ıngram lakers ile ilgili görsel sonucu

 

Brandon Ingram, aralarında en çok karmaşıklık barındıran oyuncu. 3. Yılında olmasına rağmen hala 21 yaşında ve ciddi bir potansiyel olarak karşımızda duruyor. Ingram bu 3 oyuncu arasında en silik olan karakter ve ciddi şekilde yırtıcılık eksiği var. Buna karşın bence yetenek olarak aralarında en üst düzeydeki isim. Ingram geçtiğimiz yıl Magic tarafından “dokunulmaz” olarak tanımlanan ancak bu yılın başında istenen çizgiye çıkamayan bir oyuncu oldu. Son maçlarda ciddi bir çıkışta olmasını takas dedikodularına bağlayanlar çok fazla olsa da bunun farklı sebeplere dayandığını düşünüyorum. Brandon Ingram çok absürt bir fiziğe sahip olmasına rağmen iyi düzeyde bir ball handling’e sahip ve bana göre en hafife alınan yönü playmaker yönü. Lakers yetkilileri onu her zaman “çok yönlü yetenek” olarak tanımladı ve onu 1 pozisyona ya da 1 göreve sabitlemeyip çok fazla rolü aynı anda yapmasını istediler. Geçen sezon Lonzo Ball sakatlık yaşadığında Brandon Ingram’ı PG olarak oynatıp iyi sonuçlar aldılar ve Ingram da verimli oynadı. Ana pozisyonu SF olan Ingram bu sezona SG olarak girdi ve Rondo ile Lonzo’nun sakat olduğu bütün maçlarda SG ya da SF başlamış olması fark etmeksizin yedek 5’in oyun kurucusu olması istendi. Zaten LeBron James ile sahada en çok uyum sorunu yaşayan oyuncu olması beklenirken Ingram’a verilen bu çoklu rol onun bu görevleri aynı anda yapmamasına ve sonucunda saçmalamasına da yol açtı. Rolünü buldukça da bu sezon daha iyiye gitti. Onun en zayıf yönü oyunun içinde yırtıcılık ve üçlük atışları. Geçen yıl %39 ile üçlük atsa da bu yıl %30 ile atıyor ve çok az deniyor. İyi olduğu yönler ise orta mesafeleri, ikincil oyun kuruculuk becerisi ve pota altından iyi olması. Gelişebileceği alanlara gelirsek işte bence burada diğer 2 isimden keskin olarak ayrılıyor. En başta fizik olarak gelişirse savunmasını ve uzun kollarıyla pota altı bitirişlerini direkt olarak çok üst düzeye çıkarabilecektir çünkü şu an bile bu alanlarda hiç fena değil.. Playmaker yönünü daha ileriye taşıması da daha güçlü ve tehditkar bir oyuncuya dönüşmesinden geçiyor ki bunu Giannis Antetokounmpo ve yarattığı tehdidi göz önüne alarak düşünebilirsiniz. Ingram’ın geleceğini oyun içi yırtıcılığı ve oyun dışında doğru kişilerle doğru şeyleri çalışması belirleyecektir.

 

En başta belirttiğim gibi… Potansiyelin ortaya çıkması tetiklenmesi ile ilgilidir ve günün sonunda potansiyelini ortaya çıkaran kişi kazanır. Bu tartışmanın sonucunu ancak 10-12 yıl sonra görebileceğiz ve o gün geldiğinde hangisi en üst düzeye çıkarsa çıksın umarım her biri bizlere unutulmaz anılar bırakmayı başarabilirler…

Bunlar da ilginizi çekebilir: