Kontratı Altında Ezilmiş Bir Yıldız | Joe Johnson

Mert Işık

 

Bugünlerde herkes Warriors’ın nasıl Durant’i bu kadar yüksek paralar verip kadrosuna kattığını merak ediyor. Rebuilding, doğru takaslar ve iyi bir koç. Evet bunlar var ama bir de salary cap olayı var NBA’de. Kısacası herkesin vereceği kontrat miktarı belli. Bunu lehine dönüştüren takımlardan olan Warriors, Curry’i 11 milyona oynatıp Durant’e 20 milyon verecek boşluğu yaratıyor. Ancak madalyonun bir de diğer yüzü var elbette..

 

s-c84e338ec157310d6109c203d788b71e947df26e

 

NBA’ de sınırlı serbest kalan oyuncular vardır. Bu oyuncular kontratlarının bitişinde diğer takımlardan teklif alırlar ancak oynadıkları takım bu teklifi karşılayabilir. Yine yakın zamandan bir örnek olan Andre Drummond için çaylak kontratı bitince Detroit, ne teklif verilirse verilsin karşılayacaklarını açıklamıştı. 2016 senesinde 5 yıllığına 120 milyon dolar karşılığında yeni kontrat imzalayan Drummond için vereceği katkı beklentilerin çok altına düşmeyecektir. Ancak bir de bu yüksek kontratların beklentisini karşılayamayan isimler vardır. Bunların başında da fiyat/performans indeksinin belki de en düşük olduğu isimlerden olan Joe Johnson geliyor.

Joe Johnson çaylak kariyerine Boston ile başladıktan sadece yarım sezon sonra Suns’a takas edilmişti. Orada Steve Nash, Shawn Marion ve Amar’e Stoudemire ile birlikte konferans finaline yüklesecek kadar iyi bir performans gösteren Joe çok keskin bir şutör olması nedeniyle bir anda süperstar adaylığına yükselmişti. Ancak kariyerinde birçok sezonu 20+ sayı ortalamasıyla tamamlasa da nice yıldızda olduğu gibi onda da devamlılık sorunları mevcuttu. Özellikle Hawks’a sign and trade ile geçmesi sonucu onun kariyerinde çok büyük değişimler olmuştur.

 

fantastic_four_800

 

Joe Johnson’ın Hawks’a transferi 2005’te en çok tartışılan konulardan olmuştur. O sene sınırlı serbest kalan Joe’yu Suns takımda tutmaya hazırdı. Ancak Atlanta Hawks ona maksimum seviyede kontrat verince maaş bütçesinde yer olmayan Suns ondan vazgeçmek zorunda kalmıştır. O sene konferans finaline çıkan Suns, Joe Johnson’ın gidişi ile ‘büyük takım’ eşiğini atlayamamış ve hala uzun bir süre o seviyelerden uzak kalması bekleniyor. Olayın diğer yüzünde ise her ne kadar çok iyi olsa da Joe için maksimum kontrat vermek Atlanta cephesinde, özellikle cebini düşünen bazı takım sahipleri tarafından muhalefetle karşılanmıştır. Orada kariyerinin zirvelerine çıkan Joe bütün şüpheleri gidermiş ve kendisinden beklenenleri fazlasıyla karşılamıştır. Ta ki kontrat yenileyene kadar..

2010 senesine gelindiğinde ise Joe Johnson takımın en fazla konferans yarı finali görmesinden sıkılmıştı ve 29 yaşında alabileceği son yüksek kontratı şampiyonluk adaylarından olan başka bir takım tarafından alabileceğini düşünüyordu. Hawks’ta kalmak içinse çok yüksek seviyede bir kontrat istemiştir ve Hawks belki de çok büyük bir hata yaparak onu 6 yıl/124 milyon dolar sözleşme ile Kobe’den sonra en çok kazanan isim yapmıştır. Bugün hala Joe Johnson denilince akla ilk olarak maaşı geliyorsa işte bu sözleşme yüzündendir. Sözleşmeden sonra performansı sürekli düşen Joe’yu Hawks  elinden çıkarmak için fırsat kollamaya başlamıştı. Ve tam da o sırada 2012’de bu sefer Brooklyn çok büyük bir hata yaparak onu tam 5 oyuncu ve bir tane 1. tur draft hakkı karşılığında hem de bu kontratıyla almıştır. Neden büyük bir hata diyorum, çünkü 2015’te yani Brooklyn’deki son senesinde 11 sayı 4 ribaund 4 asist ortalamalarıyla ve 25 milyon dolarlık maaşıyla NBA tarihinin fiyat/performans açısından en verimsiz oyuncusu olmuştur.

 

indir

 

7 kez All-Star seçilmiş, üst düzey skor katkısı ve vasat üstü savunmasıyla süperstar olmaya ve yüzükler kazanmaya bu kadar yakınken aldığı paralar onun oyununu hep ikinci plana itmiş ve hep tartışılan birisi haline gelmiştir Joe Johnson. Oynadığı takımların taraftarlarının hepsi tarafından bu kadar nefretle anılan bir başka oyuncu daha yoktur sanırım. Suns taraftarları için satılmanın nefreti, Hawks ve Nets taraftarları içinse verimsizliğinin nefreti vardır Joe’ya karşı. Kendisine sorsak Suns’tan hiç ayrılmamayı isterdi sanırım. Hem de bu kadar para kazanmasına rağmen. Bu durum maaş dengesizliklerinin bitmesi yolunda çok iyi bir örnek oldu demek isterdim ama 2016 sezonunun başında Mike Conley için hem de 29 yaşındayken Memphis tarafından verilen 5 yıl/153 milyon dolarlık sözleşme hala bazı takımların akıllanmadığını gösteriyor. Conley sezona çok iyi başlasa da onunla ilgili olarak konuşulan tek şey maaşı olacak, tıpkı Joe Johnson gibi. Paranın, basketbolun ruhunu bu kadar fazla etkilememesi umuduyla..

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: