Kendine Meydan Okumak ve Sakatlık ile Savaşmak | Gordon Hayward

Serkan Sargın

gordon hayward injury ile ilgili görsel sonucu

 

NBA açılış gecesini canlı izlerken neler yaşadığımı anlatarak başlamak istiyorum yazıya. Geçen senenin iki Doğu finalisti arasındaki büyük takas sonrası iyice ortaya çıkan rekabetin havasında herkes gibi ben de merakla Celtics-Cavs maçını bekliyordum. NBA açılışında klasik pizza-NBA maçı ikilisini bozmamış, maçın başlamasıyla birlikte özlediğim NBA havasına girmiştim. Her taraftar gibi yeni oyunculara özellikle dikkat ediyordum ki Hayward’ın ilk sayılarını attığını gördük. Kyrie Irving belki de geçen yıllarda LeBron’a alışmış olmasından kaynaklı, Hayward’a çok ama çok zor bir alley-oop pası attı. Hayward da o topu almaya çalışırken yere düştü ve hücum ribaundunu alan Jaylen Brown topu tamamladı. O an tam olarak gördüğüm şey buydu. Sonrasında spikerin “Aman tanrım Hayward ayağını kırdı.” sözlerini duydum ve elimdeki pizza dilimiyle ekrana bakakaldım. Olayı öyle anlamamış ve öyle gerçek olmamasını dilemiştim ki gerçek anlamda bir süre sadece bomboş şekilde ekrana baktım. Ne pizzayı bir daha elime alabildim ne de maçı istekle izleyebildim. Büyük umutlarla eski koçunun takımına gelmiş ve burada yüzük kazanma hayalleri kuran bir adam ilk maçının 5. dakikasında ayak bileğini kırmıştı…

 

Her üzücü olayda olduğu gibi burada da duygusallığın olması çok doğal. Hepimiz insanız ve hepimiz böyle bir durumdan tabi ki etkileniriz peki ya Hayward ?

 

gordon hayward injury ile ilgili görsel sonucu

Sakatlık anında Dwyane Wade

 

Kim bilir neler düşündü o an, neler hissetti, o gece kaç kere o pozisyonu aklında kurup orada pası almak için havaya sıçramadığını hayal etti bunların hiçbirini asla bilemeyeceğiz. O gece sahadaki Celtics ve Cavs oyuncuları dahil tüm NBA camiası Hayward’a geçmiş olsun dileklerini sundu. İşin duygusal kısmı hala devam ederken Kobe Bryant instagram hesabından bir mesaj yayınladı. 2013 yılında yaşadığı ve kariyerini büyük ölçüde etkileyen sakatlığı sebebiyle şüphesiz ki Hayward’ı en iyi anlayanlardan birisi Kobe. İşte şu mesajı yayınladı Black Mamba:

 

Bir nevi hem bizi hem de Hayward’ı uyandırdı Kobe Bryant. İşin duygusallığını bir kenara bırakıp bir an önce ve daha da iyi geri gelmek için reçeteyi verdi Hayward’a. Mücadele etmek lazım, küsmemek lazım, daha da iyi olmak için daha da çalışmak lazım. En önemlisi kendini inandırman lazım Hayward.

 

Bu NBA’in gördüğü ne ilk ne de son sakatlık ki buna en büyük örnek sadece bir gece sonra dizini sakatlayarak sezonu kapatan Jeremy Lin. Eğer onun sakatlığını izlediyseniz eminim içiniz parçalanmıştır izlemeyenler için de şuraya bırakalım Jeremy Lin’in sakatlık anını ve köşeye ‘ Ben bittim ‘ diyerek ağlamaya başlamasını.

 

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi NBA oyunculara kariyerini bitirtecek bir sürü sakatlığa şahitlik etmişken bir çok geri dönüşlere de şahitlik etmiştir. Paul George yakın zamandaki en büyük örneklerden birisidir. Gordon Hayward ile benzer bir sakatlık geçiren George geri döndüğünde takımı Pacers için çok etkili bir silah olmuştur. Biraz daha geri gidersek aslında Majesteleri Michael Jordan’ın NBA’deki ikinci sezonunda ayağını kırdığını ve o kadar genç yaşta bunu yaşamasına rağmen bundan etkilenmediğini ve şu an ‘ Tarihin En İyisi ‘ ünvanını aldığını görebiliyoruz üstelik Jordan sakatlıktan döndükten sonra oynadığı iki playoff mücadelesinde Celtics’e karşı ilk maçta 49 ikinci maçta 63 sayı atmıştır. İşi biraz daha ileriye götürüp ölüm ihtimali olan sakatlıklara ya da aslında hastalıklara bakalım. Karşımıza 2015 şampiyonu Cleveland kadrosundaki Channing Frye gelecektir. 2012 yılında hayatın art arda vurduğu darbelere boyun eğmeyen Frye antrenman yaparken bile ölmesine neden olabilecek Kalp Büyümesi teşhisine sahipti. O zamanlarda kızının gözleriyle ilgili sorunları da olan Frye o zamanları nasıl atlattığını ve bir sandviç yiyebilmek gibi küçük şeylerin bile tadını çıkarmamız gerektiğini yazdığı kendi yazısının çevirisini şu linkten okuyabilirsiniz: http://www.filelipota.com/kucuk-seylerin-tadini-cikaralim-channing-frye/

 

Sandviç yemek gibi küçük şeylerin tadını çıkarmamız gerektiğini Kobe de Hayward’a yazdığı mesajında belirtiyor. Yürümenin, koşmanın aslında ne kadar güzel şeyler olduğunu anlayacağını söylüyordu Hayward’a.

 

Tarih sadece basketbolda değil spor dünyasının her yerinde yüzlerce kötü sakatlığa şahit olmuştur fakat burada dikkat edilmesi gereken şey bu sakatlık değil bu sakatlıkların insana nasıl etki ettiğidir. Bir sporcu sakatlığı kendine bir şans olarak görebilir ve bu süreci en iyi şekilde kendine inanarak geçirirse eskisinden daha iyi geri gelmesi gayet olasıdır ve bu sakatlık o oyuncunun ufkunu, hayata bakış açısını da kesinlikle değiştirecektir. Gordon Hayward’ı bu yazının konusu yapmak istesem de konu aslında Gordon Hayward’ın sakatlığının onu belki de daha da iyi yapabileceğini gösterebilmek ve bunları anlatmak. Bunları anlatabilmek için de tarihten örneklerle bu konuyu genişletmek istedim.

 

Gordon Hayward yanında tatlı kızları olduğu sürece eminim ki çok daha iyi bir şekilde geri gelecektir. Bu sakatlık basketbolcuları bir insan olarak görebilmeyi başarırsak aslında Hayward’ın bir baba olarak kızlarının büyümesini görebileceği sürekli onlarla olacağı bir yıl demek. Bu sakatlığı bu açıdan bakarsanız kendinize büyük bir şans olarak bile görebilirsiniz.

 

 

Sakatlıklar sporun vazgeçilmez bir parçasıdır ve eğer başınıza geliyorsa bir süre sonra kendinize gelip bundaki güzellikleri görmeli ve kendinizi daha da iyi hale getirmek için çalışmalı ve kendinizden vazgeçmemelisiniz.

 

Her şey sizin elinizde, her şey senin elinde Hayward.

Tişörtünde yazdığı gibi,

‘Just Do It.’

Bunlar da ilginizi çekebilir: