Kawhi Cavaliers’ta ve Curry Wolves’ta mı?

Fileli Pota

Bir sporseverin en sevdiği şeylerden biri “Ya böyle olsaydı ?” sorusunu sormaktır.

Ya Andrew Wiggins hala Cavs için top sektiriyor olsaydı ? Ya Stephen Curry 2009’da 7. sırada seçilmeden önce başka bir takım onu kapsaydı? Ya Draymond Green 2012’de 35. sıradan çok daha önce seçilseydi ? Draftlardaki birkaç küçük karar bu iki takımın kaderlerini ne ölçüde değiştirirdi ?
Tabi ki kelebek etkisi fenomeninin farkındayız ve her bir kararın bir sonraki adım için dalgalanma etkisi yarattığını da biliyoruz. Fakat bu bizim alternatif gerçekliğimiz ve burada kuralları biz belirliyoruz.

Image result for kevin love

Farzedelim ki: LeBron hiçbir zaman Cavs’i, Wiggins’i Kevin Love ile takas etmeye zorlamamış olsun.
Gazetelerdeki başlık büyük ihtimalle şöyle olurdu: LeBron‘un taşıdığı Cavaliers finallerin karar maçında Warriors’ın karşısında,

Gerçekten Love’ı Wiggins ile değiştirmenin LeBron‘u tekrar finallere çıkmaktan alıkoyacağını düşünmediniz herhalde değil mi ? Başlık şu anki haliyle tamamen aynı olurdu ayrıca geçen seneki sonucun da değişmeyeceğini düşünüyoruz. Wiggins playoffları kesinlikle Love’ın  yaptığı gibi 3 sayı çizgisinin ardından %41 ile atıp maç başına 8 rebound alarak tamamlayamazdı. Ama unutmayın: Love geçen senenin finallerinde Warriors’a karşı oldukça etkisizdi. Love o serideki Cavs’in kazandığı 3. maçta oynamamıştı ve Cavs’in şampiyonluğu getiren son 3 maçında da sadece 6 sayı ve 3.7 rebound ortalama yakalayabildi. Bu alternatif gerçeklikte Wiggins, Love’ın geçen seneki ortalamalarını geçiyor ve defansı da bir diğer artısı.(Bu evrenin efendisi biz olduğumuz için Wiggins’in Love’ın bu seneki istatistiklerini yakalama şansının sıfır olduğunu gözardı ediyoruz.Love bu seneki playofflarda üçlük çizgisinin gerisinden %45 üçlük ortalamasını geçerek maç başına 10 rebound alan ve aynı zamanda 20 üçlük isabeti bulan ilk isim oldu.) LeBron‘un onu antremanlarda ve maçlarda sürekli daha iyiye zorlaması onu istikrarlı ve ısrarcı bir savunmacıya dönüştürdü. Tabi ki Cavs Love’un üçlüklerine sahip değil artık fakat aralarında o kadar da büyük bir fark yok. Love bu sezon üçlükten %37.3 ile başarı bulurken Wiggins %35.6 lık bir isabet oranına sahip. Ayrıca Cavs ligin en atletik oyuncularından birini kazandı.

Biliyor muydunuz ? Minnesota Timberwolves ve Cleveland Cavaliers’ın ilginç bir ortak özellikleri var. İki takım da iki adet draftlarda bir numaradan seçilen oyuncu bulunduruyor. Ki bu adamlardan ikisi, LeBron ve Kyrie sezon içinde takımlarının attıkları sayıların %41 ine, playofflarda ise %48ine imza attı. Wiggins ve Karl-Anthony Towns’ın attığı sayılar ise takımların attığı sayıların toplam %46’sını oluşturuyor.

draymond-green.jpg

Ya Golden State Warriors yüzyılın akıllığını yapıp Draymond’ı 35. sıradan seçmeden önce bir başka takım onu alsaydı ?

Alternatif gerçeklik: Memphis 25. sıradan Tony Wroten’ı almak yerine Draymond Green’i seçti ve NBA’in gelmiş geçmiş en iyi defansif takımı oldular. Memphis’in defansif verimlilik puanı 0.943 ile son 10 yılın en iyisiydi ki bu böyle hücum öncelikli bir dönemde oldukça ilginç bir olay. Finallere doğru herkes sola giderken Grizzlies sağa gitmeyi başardı çünkü kadrolarında iki adet yılın savunmacısı iki adet de yılın en iyi savunma beşinde yer alan oyuncu bulunduruyorlar.(Green ve Gasol ile Mike Conley ve Tony Allen)

Biliyor muydunuz ? 2012 NBA Draft’ında Draymond’dan önce seçilen 34 oyuncudan 11’i 2016-2017 sezonunda forma giymedi.

kawhi-leonard.jpg

Farzedelim ki Cleveland 4. sıradan Tristan Thompson’ı seçmek yerine 2011’de Kawhi Leonard’ı aldı.

Gazete başlıkları çok büyük ihtimalle şöyle olurdu: Üst üste üçüncü şampiyonluk mu geliyor ? Cavs ligi hanedanlığına dönüştürdü.

Bu alternatif gerçeklikte Cavs Love için takas yapmadı çünkü ihtiyaçları yoktu. Kawhi gibi bir süperstarları vardı ve 2013 ve 2014 ün en iyi draftlarını yapabilmek için hiçbir zaman yeterince kötü değillerdi. Bunun yerine Kyrie Irving’in ardından Kawhi’yı alıp bir sonraki adım olarak da Dion Waiters yerine olağan dışı bir rebound alma özelliği olan Andre Drummond’ı getirdiler. LeBron Heat’ten ayrılıp evine döndüğünde kendini zaten iki yıldır playofflara kalma başarısı gösteren bir takımın içinde buldu. Cavs LeBron‘un gelmesiyle üst üste iki kez Warriors’ı yenerek şampiyon oldular. Hala bir sezonda 73 galibiyet alan Warriors’ın daha iyi takım olduğunu düşünen insanlardan bıkmış olan LeBron bu sezon takımı gazlayıp 74 galibiyetle rekor kırdı ve bu tartışmayı sonsuza dek bitirdi.

Biliyor muydunuz ? Cavaliers şu anki kadrosunda draftlarda ilk beşten seçilen 6 oyuncu barındırıyor. LeBron, Kyrie, Derrick ve Deron Williams, Tristan Thompson ve de Kevin Love. Warriors’ta ise bunalrdan sadece iki tane var : Durant ve Shaun Livingston.

stephen-curry.jpg

Peki ya 2009 NBA Draft’ında Stephen Curry başka bir takım tarafından seçilseydi ?

“Spurs’un koltuğunu alan Timberwolves tarihinin ilk NBA finallerinde Cavaliers karşısında”

Bu gerçekliğimizde ise Timberwolves John Flynn yerine 2009 draftında Curry’yi alıyor. Başta yetkililer Ricky Rubio’nun yanına Curry’yi koymanın kötü bir fikir olduğunu düşünüyor fakat Steph’in bir yıldız olarak parlaması Rubio’nun üç sayı çizgisinin gerisindeki baskısını bir hayli azaltarak onu ligin en iyi pasörlerinden biri yapıyor. Bir sonraki sene de şansı yaver giden ve ‘tanking’ e gidip bir numaralı seçim hakkıyla Karl-Anthony Towns’ı da kadrosuna katan Wolves Zach Lavine’in de artan performansıyla Spurs’un dört yıllık batı şampiyonluğuna bir son veriyor.

Biliyor muydunuz ? Golden State’in playofflarda dakika alan oyunculardan tam altı tanesi ya draft edilmiştir ya da drafttan hemen sonra takıma katılmıştır. Draymond, Curry, Thompson, McAdoo, Damian Jones ve Patrick McCaw. Cleveland’da ise bu şekilde takıma katılıp ve tüm kariyerini burada geçiren sadece bir isim var: Tristan Thompson.

jimmy-butler.jpg

Warriors 2011 Draft’ında 11. sıradan Klay Thompson’ı seçmişti. Peki ya şu anki takımda onun yerine Jimmy Butler olsaydı neler olurdu ?

“Butler ve Draymond nasıl LeBron-öldürücü bir silaha evrildi?”

2011’de Klay Thompson’ın yerine 21 yaşındaki Jimmy Butler’ın seçilmesi büyük bir sürpriz oldu. Hiçkimse Butler’ın bu kadar yüksek sıradan seçilmesini beklemiyordu fakat görünen o ki Warriors yönetimi yine nokta atışı yapmıştı. Butler Curry’nin yanında bir süperstara dönüştü ve Steve Kerr Draymond ve Jimmy kombinasyonunu kullanarak playofflarda LeBron‘un efektifliğini en alt düzeye indirdi. Warriors oyuncuları yüzüğü üst üste ikince defa taktıklarında bu ikili LeBron‘u 6 maçın tamamında 25 sayı ve 10 asistlik ortalamanın altında tuttular.

Biliyor muydunuz ? Draftta 35. sıradan seçilen Green iki kez All-Star seçildi. O drafttaki sadece bir oyuncu ondan daha fazla All-Star seçildi: Anthony Davis. Ve Green’in önünde seçilen oyunculardan sadece ikisi NBA şampiyonluğunu tadabildi ki onlar da Draymond’ın takım arkadaşları Harrison Barnes ve Festus Ezeli.

cbssports.com | Reid Forgrave

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: