Kalbi boyundan büyük adam Isaiah Thomas

Cem Melek

usa-today-9213871-0

Yıllar boyunca bu adamın isminin nereden geldiğini düşünüp durdum. Daha sonra acaba Isiah Thomas denilince akıllara gelen ilk isim olan ünlü Pistonslu Thomas ile bir akrabalığını düşündüm. Bunu düşünen tek ben değilim eminim hatta 2015 Aralık ayında bir basın toplantısında Meksikalı bir gazeteci ciddi şekilde onları baba oğul sanarak soru bile sormuştu Isaiah’a. Fakat daha sonra öğrendim ki, Isaiah Thomas  koyu bir Los Angeles Lakers taraftarı  olan James Thomas’ın çocuğuydu. Isaiah, ismini Detroit-Lakers rekabetinden ötürü ünlü oyuncu Isiah Thomas’tan almıştı. Belki hiçbir zaman akıllara Isaiah Thomas denilince ilk gelen kişi olmayacak fakat bu adam bu sezon bu ismin hakkını fazlasıyla vermeye başladı. Fakat gelin en baştan başlayalım ve bu çocuğun bugünlere nasıl geldiğini birazcık inceleyelim. Neredeyse her özel oyuncunun bir hikayesi vardır, Isaiah’ın da oldukça güzel bir hikayesi var. Kim bilir sayesinde fiziksel dezavantaja sahip olduğunu düşünen binlerce çocuk basketbol yoluna baş koyacak. Kalbin, boydan daha önemli olduğunu her maç kanıtlamaya devam ediyor.

 

Çeşitli istatistik sitelerinde boyunuz 5’9 yazıyorsa, gerçek boyunuz 5’7’dur. Isaiah Thomas düşündüğümüzden daha kısa ama o ördek büyüklüğündeki bedeninde bir aslan yaşatıyor. Isaiah Thomas için imkansız diye bir kelime var mı? Isaiah Thomas’ı bu kadar özel yapan ne?

468539716

 

Isaiah Thomas’ın her zaman herkesi haksız çıkarmak, kendisinin özel olduğunu kanıtlamaya çalışmak gibi bir ilhamı var öncelikle. Hayatı boyunca yetersiz görülen ve saygısızlık yapılan bir oyuncuydu. Özellikle 2016 Şubat’ında Boston Celtics’in, Los Angeles Clippers’ı uzatmalarda yendiği maçta 36 sayı 11 asistlik bir performans gösterdikten sonra röportajda şu ifadeyi kullanmıştı.

“Psikolojik olarak her zaman hazır olan, bir grup savaşçıyız. Kariyerleri boyunca bir şey başaramayacağı düşünülen ve saygı görmeyen oyunculara sahibiz. Bunu motive olmak için kullanıyoruz.”

isaiah

Belki birazcık komik olacak fakat gelin biraz Isaiah Thomas’a yapılan saygısızlıklardan bahsedelim.

-60.sıradan draft edilmesi.

-Sacramento’nun Isaiah’ı benche hapsetmesi.

-Phoenix Suns’ta hak ettiği şansı bulamaması.

-6.adam ödülünü alamaması.

-2016 oylamasında Jeremy Lin’in Isaiah Thomas’tan daha fazla oy alması.

 

Böyle bir liste yapmak biraz garip gelmiş olabilir ama evriminden bahsediyorsak, Isaiah’ı bugünlere gelmesi için onu arkasından iten, onu kamçılayan bir şeylerin olmuş olması gerek tabi ki. Sacramentolu genç Isaiah Thomas, basketbolun cehennemi olarak adlandırılan yerde Aaron Brooks ve Greivis Vasquez gibi oyuncuların arkasında bekledi, bakın bu konuda neler demiş.

 

“Bana çok saygısızlık yapıldığını hissettim. Her sene yeni bir oyuncu geldi. Takımlarında daha büyük role oynayabilecek kapasitede bir oyuncu olduğumu onlara gösterdiğimi düşünüyordum fakat onlar tamamiyle farklı bir yol seçti.”

 

Celtics’teki ilk sezonunda Isaiah Thomas sahaya çıktığı her saniye kendisini takaslayan Phoenix Suns’a göz yaşları döktürmeyi başarmıştır. O sezon o kadar iyi oynadı ki, o Boston Celtics 8.sıradan playoff yaptı. Isaiah’ta benchten gelip gösterdiği o performansın sonunda 6.adam ödülünü Lou Williams’a kaybettiğinde “rakamların yalan söylemediğini” söylemişti.

 

Lou Williams 15 sayı 2 asist ortalaması ile oynarken, Isaiah Thomas 19 sayı 6 asist ortalamalarına sahipti.

 

Son olarak geçtiğimiz sezon ilk defa All-Star olan Isaiah Thomas, eğer iş sadece oylamaya kalsaydı, oy sıralamasında Jeremy Lin’in evet yanlış okumadınız Jeremy Lin’in bile arkasındaydı.

 

9.Jeremy Lin 195,920

 

10.Isaiah Thomas 153,642

 

Isaiah Thomas bu konuda ise, “ All-star oylamasıyla kesinlikle ilgilenmiyorum, bir saygısızlık yapmak istemem ama Jeremy Lin bile benden fazla oy almış. Bence ben All-Star olmalıyım ama hayatım boyunca küçük görüldüm.”

all-star

Belki okuması birazcık komik olsa da, bu yaşananlar kesinlikle Isaiah Thomas’ı kamçılamış. Oysa onun istediği tek şey daha büyük bir rol ve bir takım tarafından istenilmek. Bunu yapan Boston Celtics oldu ve Isaiah Thomas potansiyelinin tamamını sahada gösteriyor. Isaiah Thomas, Danny Ainge ve Brad Stevens ile tanışmak için ofise geldiğinde Brad Stevens’in ona söyledikleri onu çok etkilemiş. Brad Stevens, Isaiah Thomas’a sen takıma değil, takımı sana uyduracağım, sen sadece gösterebileceğin en iyi Isaiah Thomas’ı göster. Bu sözlerin, Boston gibi tarihi efsanelerle dolu bir takımdan istenilmenin Isaiah’ı ne kadar mutlu ettiğini her fırsatta Isaiah’tan duyabilirsiniz veya çeşitli sitelerden okuyabilirsiniz.

 

Zaman zaman kendisine 1 yıllık star gibi eleştiriler yapılsa da, Isaiah bunun yanlış olduğunu herkese kanıtladı. Gelin bakalım NBA’nin en iyi oyuncusu Isaiah için geçenlerde ne söylemiş.

 

LeBron James:”Kesinlikle takımınızda isteyeceğiniz bir oyuncu, çünkü sorumluluk taşıyacağını biliyorsunuz. Her zaman herkesi haksız çıkarmak için oynayıp bunu bir ilham kaynağı olarak görüyor. Bu konuda onunla konuşmadım, onun da bu konuda konuşup konuşmadığını bilmiyorum ama bunu kesinlikle söyleyebiliriz.”

 

Bu kesinlikle dünyanın en iyi oyuncusundan duymak isteyeceğiniz tarzda sözler. Bu sözleri sonuna kadar hak ediyor şüphesiz çünkü All-Star olduğu sezondan bile daha iyi performans gösteriyor ve 2017 All-Star’ında ilk 5 çıkması kimseyi şaşırtmaz. Performans ve istastistik açısından bunu kesinlikle hak ettiğini söyleyebiliriz.

 

2015-16: 22.2 sayı 3 ribaund 6.2 asist 2.7 top kaybı.

 

2016-17: 28 sayı 2.5 ribaund 6.4 asist 2.2 top kaybı.

 

-Isaiah Thomas son çeyreklerde en fazla skor ortalamasına sahip oyuncu.

 

-Doğu Konferansının en yüksek sayı ortalamasına sahip oyuncu.

 

-Üst üste en fazla +20 atma serisine sahip oyuncu.

 

Tüm bu yazdıklarım ve verdiğim bilgiler ışığında Isaiah Thomas’ın gerçekten tek ihtiyacı olan şeyin istenilmek ve daha ciddi bir rol olduğunu rahatlıkla anlıyoruz.

 

Pek tabi ki tüm oyuncular kazanmak için oynuyor bu oyunu, Isaiah’ta öyle. Ruhunda kaybetmeye asla yer yok. Fakat Isaiah’ın bu oyunu oynamak için diğer oyunculardan çok daha fazla sebebi var, örneğin ondan şüphe edenlere bunu ödetmek için. Bakın kendisi en büyük arzusunu nasıl açıklıyor.

 

Isaiah Thomas: “Bu oyunu en iyi oynayan en kısa oyuncu olmak istiyorum.”

 

cwtudx6xeaqpa26

Bunlar da ilginizi çekebilir: