“Her şey ilk galibiyet için” – Kristofer Acox

Orçun Dinç

Tarihinde ikinci kez EuroBasket turnuvasına katılma başarısı gösteren sempatik İzlanda’nın oyuncusu Kristofer Acox sitemize özel açıklamalarda bulundu

NCAA kariyerini yeni sonlandırmış olan Kristofer Acox, kariyerinde ilk kez bir Avrupa Şampiyonası altında forma giydi. Kris, NCAA’de sezonun sona ermesinin ardından İzlanda Ligi’nde birkaç maça çıkmıştı. Acox’un turnuva hakkındaki görüşlerini aldık, İzlanda halkının basketbola bakış açısını sorduk.

 

Fileli Pota: İzlanda halkının basketbol hakkındaki düşünceleri neler? Ülkede basketbola ne kadar önem veriliyor?

Kristofer Acox: İzlanda basketbolu son yıllarda inanılmaz gelişti. Bu seviyeye hiç gelmemişti. Bu yüzden halkımız bugünkü konumdan oldukça memnun. Basketbol, ülkemizde genellikle futbol ve hentbolun gölgesinde kalırdı. Şimdi ise futbola çok yakın ve hentboldan çok daha popüler.

 

Fileli Pota: İzlanda taraftarının diğer taraflardan farklı bir yapısı var. Size karşı fazla tepki göstermek yerine her koşulda oynanan oyundan zevk alıyorlar. Siz sahada, onlar ise tribünde çok keyif alıyorlar. Taraftar ile takım arasında harika bir uyum var. Bunu nasıl başardınız?

Kristofer Acox: Birçok taraftarın sonuçlarımızdan hayal kırıklığına uğradığına eminim. Bize kızanlar da vardır. Fakat İzlanda bu seviyede bir turnuvaya ikinci kez katılıyor ve basketbol başarısıyla bilinen bir ülke değil. Bu yüzden insanlar bizim turnuvaya katılma başarımızı sahipleniyorlar ve maçın skoru ne olursa olsun bizi destekliyorlar. Dünyanın en iyi takımlarından bazılarıyla karşılaştığımızı da biliyorlar. Yine de bizden başarı ve galibiyet bekliyorlar. Beklentiler bu turnuvada daha fazlaydı. Fakat kesinlikle tüm dünyadaki en iyi taraftarlara sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bunun ülkemizin kenetlenme duygusundan geldiğine inanıyorum. Çok küçük bir ülke, taraftarlar oyuncularıyla gurur duyuyor ve bu duygu bir başka ülkenin taraftarı olmaktan çok farklı.

 

 

Fileli Pota: Turnuvada şampiyon olmak için beş kişilik bir takım seçsen, kimleri alırdın? Kendini bu takıma koyar mıydın?

Kristofer Acox: Goran Dragic (Slovenya), Marco Belinelli (İtalya), Evan Fournier (Fransa), kendim ve Pau Gasol’ü (İspanya) seçerdim. Tabii ki kendimi bu takıma koymak zorundayım!

 

 

Fileli Pota: EuroBasket 2017’de İzlanda’nın ve kendi bireysel hedeflerin neydi?

Kristofer Acox: Kişisel hedefim sahadaki her dakikamda dikkat çekmek ve kendi adıma isim yapmaktı. Aynı zamanda İzlanda tarihinin ilk EuroBasket galibiyetini alan takımda pay sahibi olmaktı. Takımımızın hedefi ise gruptan çıkmaktı. Her şeyimizi ilk galibiyetimizi almak için verdik.

 

Fileli Pota: İlk EuroBasket tecrübeni geride bıraktın. Turnuva hakkında neler düşünüyorsun?

Kristofer Acox: Çok büyük bir turnuva. Büyük beklentilerim vardı. Oynadığım bütün seviyelerden çok daha farklı bir seviye olacağını biliyordum. Eleme maçlarında takımdaydım ve nasıl bir yerde oynayacağım konusunda az çok fikir sahibi oldum. Harika bir organizasyon. Hala daha ilk EuroBasket galibiyetimizi alamasak da çok güzel bir deneyimdi. 2021’de yeniden takımım adına oynamak için sabırsızlanıyorum.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: