Fileli Pota 2 Yaşında

Fileli Pota

Merhaba Değerli Okurlar,

 

Bundan yaklaşık iki yıl önceydi. Sitenin kurucusu olan iki-üç arkadaşımızla muhabbet ediyorduk. Bir site kurup basketbol ve özellikle NBA üzerine yazılarımızı yayınlamak üzerine fikirler gelişti ve logo tasarımı, içerik şekillendirmesi derken “filelipota fikri” olgunlaşmaya başladı. 28 Haziran 2016’da aktif hale gelen sitede 23 Temmuz 2016’da yayınladığımız 3 yazı ile de ilk sayfalar artık görücüye çıkmış oldu. 

 

2 yıl öncesinden bugüne kadar 141 yayımlanmış yazı ile karşınıza çıkmışız. Bu kapsamda, NBA, WNBA, Türkiye basketbolu, avrupa basketbolu, temel basketbol teknikleri ana kategoriler olarak ilk aklıma gelenler. 

 

Elbette yazıların çok büyük bir kısmı NBA üzerine yazıldı. Sitenin kuruluş fikri o eksendeydi ama zamanla tespit ettiğimiz bazı eksiklikler ya da enteresan gelişmeler üzerine söz ettiğim diğer alanlarda da yazıların yazılmasına karar verdik. Buna rağmen sitenin çizgisinden belirgin bir sapma olmasına izin verilmedi. 

 

basketball street ile ilgili görsel sonucu

 

NBA konulu yazılar deyince ilk akla gelen şey (genel bir eğilim olarak) haber odaklı bakış açısı oluyor. Kobe’nin bir X davasında mahkum edilip edilmemesi, Parker’ın evinin soyulması, Durant’in bir esmer ablamıza twitter ortamlarından attığı sevimli mesajları gibi paparazzi nitelikli yazılara Filelipota’da hiç rastlamadınız. Bu oldukça bilinçli bir seçimdi. Her ne kadar bunların çok ciddi şekilde rağbet gördüğünü bilsek de, ilgili yazıların “basketbol ile ilgili yazı olması” noktasında hep bir problemimiz oldu. Siteye gelen okurun basketbolla ilgili bilgisini/ilgisini artırmak için yazılarımızı okuması fikri sitenin asıl temel direği olmalıydı ve haberlere yer verdiğimizde ise sitenin bu temel direğini kendimiz söküp atmış oluyorduk. Tam da bu yüzden gelebilecek çok daha yüksek miktardaki okunma oranlarından vazgeçmek pahasına bir karar aldık ve sitede “flaş haber” olmaması yönünde bir duruş belirledik. 

 

NBA üzerine ciddi etki sahibi olan/olabilecek olaylarla ilgili çok yazı yazdık ama bunların hiçbiri “haber” ya da “haberin büyütülmüş şekli” olmadı. Pek çok diğer siteyle karşılaştırıldığında bu tercihin “Filelipota’nın ayırt edici yanı” olduğunu hep düşündük ve buna göre davranmayı sürdürerek 2 yılı geride bıraktık.

 

basketball street ile ilgili görsel sonucu

 

Sitemizdeki NBA üzerine yazılar da oldukça çeşitlilik gösterdi bu iki yıllık zaman zarfında.  NBA tarihi üzerine yazılar, oyuncular/hocalar/takımlar üzerine yazılmış yazılar derken metinlerimiz zenginleşti. Bazen de normalde yapmak istemediğimiz ama önemi nedeniyle yayımlama kararı aldığımız yazılar oldu. Kobe, Hayward gibi oyuncuların sakatlıkları sırasında kaleme aldıkları açık mektupları gibi. Bu mektupların ileride NBA tarihi üzerine okuma yapanlar tarafından değerli /ilginç bulunacak olması bizi bunların tercümelerini yapmaya yöneltti. Kişisel bir dram ya da başarı hikayesi olmaktan öte bir değeri vardı bu yazıların. NBA oyuncularının analizi başkaları tarafından belgesel tadında yıllardır yapılıyor ama oyuncuların olaylara bakış açılarını birinci elden görme fırsatını bu mektupların sunuyor olması yaptığımız şeyin doğruluğu konusunda bizi ikna etmeye fazlasıyla yetti. Bu nedenle bu tür özel yazılar/tercümeler de Filelipota yelpazesinde yerini aldı. 

 

Yazılarımız zaman zaman” tadında”, zaman zaman ziyadesiyle sabır zorlayıcı uzunlukta oldu. Yazının içeriği doğrultusunda konuların birbirini açması nedeniyle bir türlü bitiremediğimiz yazılarımızda kulaklarımızın çınlayacağını biliyorduk ama uzun analiz seven okurları da düşünerek sitede bunların da olmasını uygun bulduk.

 

Hep yazı dedik şimdiye kadar. Ama bu yazılardan önce yazarlarından bahsetmek lazımdı. Sitemizdeki yazarların benim gibi bir ikisi dışında hemen hepsi üniversite öğrencisi. Bu da, sınav, final vb pek çok şeyle uğraşırken bir yandan da basketboldan kopmamak anlamına geliyor onlar için. Özellikle bu özverileri nedeniyle bu arkadaşlar saygıyı fazlasıyla hak ediyorlar. 

 

İki yıl uzun zamandı. Hepimizin hayatında iki yılda çok şey oldu. Filelipotaya başlarken tek tabancayken sonrasında bir yandan doktorayla bir yandan çalışarak bir yandan da doğum telaşıyla uğraştığımı hatırlıyorum. Bu sırada Serkan’ın TD Arena’yı geziyor olması da işin bir başka keyifli yanıydı (Bu mevzuyu unutmadım Serkan ☺ ). Hayatımızdaki her şeyin yanına bir şekilde Filelipotayı sıkıştırarak geçirdiğimiz iki yıl oldu 2016-18 dönemi… 

 

basketball history ile ilgili görsel sonucu

 

Filelipota kurulduğundan beri kemik bir kadro hep vardı. Serkan, Yusuf, Cem, Orçun, Osman, Oğuzhan en başından beri sitenin omurgası olarak hep var oldu. Mert, Atay, Ömer, İbrahim, Murat Mete de sonradan dahil oldular (iyi ki de oldular). Aramıza katılıp sonrasında gerek okul, gerekse kişisel nedenlerle aramızdan ayrılan kıymetli arkadaşlarımıza da buradan vermiş oldukları emek ve zamanları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

 

Sitedeki tüm yazarların kendi zamanlarından ve ailelerinden yaptıkları fedakarlıkla yazılarını oluşturduklarını ve bunu da karşılık beklemeden yaptıklarını bu noktada söylemek gerekir. Tamamen gönüllü bu hareketin 2 yıl içinde ortaya koyduğu yazılar Türkiye’deki “NBA yazınında” kendine iyi kötü bir yer edinmiştir. Türkiye’nin dört bir yanından “yazılar neden seyreldi” veya “yazılarınız sıklaştı böyle güzel” diye gelen geri bildirimlerle bunu sık sık görebilme imkanımız oldu.

 

2018 NBA sezonunu da biz yazarak okurlarımız bizi takip ederek geçirdi. Umuyorum ki bu yazının benzerlerini 5. 10. Yıllarda da yazmak nasip olur. Tüm Filelipota yazarları olarak en başta okurlarımız ve takipçilerimiz sonrasında da tüm basketbol ailesini selamlıyoruz.

 

Basketbolla kalın.

Bunlar da ilginizi çekebilir: