Bu sezon kim oyununu farklı bir seviyeye çıkararak MIP ödülünü alır ?

Cem Melek

nba mıp award ile ilgili görsel sonucu

Yeni sezona yaklaşırken takımlar kadrolarını kurdu, bazıları yeni sistemleri benimsediler. Bazı takımlarda çeşitli sebeplerden dolayı kendini istediği gibi gösteremeyen oyunculara da kendilerini gösterebilmeleri için fırsatlar oluştu. Kendimce 2016-2017 sezonunun en önemli ödüller sıralamasında aşağılarda yer alan kendini en çok geliştiren oyuncu ödülü adaylarını sebepleriyle yazdım. İşte bu yıl için kendini en çok geliştiren oyuncu ödülü adayları :

 

 

CLINT CAPELA

 

clint capela houston dunk ile ilgili görsel sonucu
Geçen sezon az da olsa adından söz ettiren 22 yaşındaki İsviçreli basketbolcu bu sezon Dwight Howard’ın evine dönmesi ile birlikte ilk beşe yerleşerek adından çok söz ettirecek gibi. Günümüzde atlayan zıplayan koşan pivot tanımına birebir uyan genç oyuncu özellikle savunmada taşınması gereken 1-2 oyuncusu olan Houston Rockets’a aradığı savunma sertliğini getirecektir. Geçen sezon ortalama 19 dakika olan süresi içerisinde 7 sayı 6.8 ribaund ve 1.2 asist ortalaması yakalayan Capela bu sezon Howard’ın yokluğunda 33-36 dakika arası bir süre alacağını tahmin edecek olursak, oyununu geliştirmek için elinde fazlasıyla süresi var. Oyununun güçlü yönleri olarak atletizmini, sahayı hızlı koşuşunu, blok tehditi ve pick and rollü iyi oynamasını göstermek yanlış olmaz. Oyunun zayıf yönleri maalesef çoğu atletik oyuncunun yaşadığı doğru kararı verememesi ve basketbol zekası.

 

STEVEN ADAMS

 

steven adams dallas okc ile ilgili görsel sonucu
Steven Adams tüm NBA oyuncuları içerisinde bana en sempatik gelen oyuncu. İş ahlakı, adanmışlık açısından yaşına göre oldukça olgun. Kendisini aday olarak görmem belki doğru bulunmayabilir fakat hücumda rol almaya başladığı zaman ne kadar büyük bir tehdit ve çok özel bir oyuncu olduğunu gösterdi. Her ne kadar Westbrook tarafından her maç yeteri kadar top alamasa da Durant’in gidişiyle, Durant’in hücumdaki rolünün birilerine paylaştırılması gerekiyor ve eminim Adams da bundan nasibini alacaktır. İyi bir bitirici olduğunu söylemek de yanlış olmaz o cüsseye göre elleri çok hassas bu da kendisini bu ödülün adaylarından yapıyor. Geçen sezon 8 sayı 6.7 ribaundlara oynayan Adams bu sezon istatistiklerini arttıracak gibi geliyor bana haydi hayırlısı.

 

D’ANGELO RUSSELL

 


2015 NBA draftının ikinci sırası D’angelo Russell beklenenin aksine gündeme hep basketbol dışı olaylar ile geldi. Nick Young’un videosunu sızdırarak Iggy Azelea ile arasını bozması ve sonra Azelea’ya çiçek göndermesi gibi. Bunu da kabul etmek gerekir ki geçen sene ki Kobe’nin şenlik sezonunda düzensiz bir takımda basketbolunu geliştirmesine de pek imkan yoktu. Zaman zaman koç Byron Scott son dakikalarda oynatmadı veya sürelerini kıstı başarısızlığın sorumlusu olarak gençleri gördüğü için. Ligin en potansiyelli koçlarından biri olan Luke Walton ile kendisine aradığı ortamı bulabilir D’angelo Russell. Bu sene çok daha fazla koşarak oynayacaklar. Böylece dümene daha fazla geçeceğini de düşünüyorum, geçen sezon çok fazla ikinci planda kaldı. Her ne kadar D-League olsa da oradaki performansı da bir fragman gibiydi. Geçen sezon 13 sayı 3.3 asist ortalamalarını arttırmasına şüphe yok 18-19 sayı ortalamaya oynayacağını düşünüyorum.

 

DENNIS SCHRODER

 

dennis schröder ile ilgili görsel sonucu
Atlanta’nın, her ne kadar formsuz da olsa uğruna Jeff Teague’den vazgeçtiği oyuncu. Sonunda beklenen rolü olan ilk beşe kavuştu. Geçen sezon kağıt üstünde Teague’nin arkasında olsa da akıllarda öyle kalmadı. Gerek normal sezon gerek playoffta Teague’den verimli olduğu süreler oldukça fazladır. Atlanta Hawks’da bunu ödüllendirerek kendisine hakettiğini verdi. Ben bu ödül için en önemli aday olarak görüyorum Dennis Schröder’i. Geçen sezon 20 dakikada 11 sayı 4 asist ortalama ile oynayan Schröder’in bu sezon 30 dakika ve üstü sürelerde sayı ortalamasını 17-18 gibi sayılara çıkarması sürpriz olmaz.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: