Brooklyn’de Gerçek Bir Afro: Jarrett Allen

Ömer Akın

Sıkı bir Lakers taraftarı olarak Kobe Bryant basketbolu bıraktığından beri NBA’de oyuncu olarak takip edebileceğim bir oyuncu arayışındaydım kaç zamandır. Nihayet arayışımın cevabını bulmuş bulunmaktayım. Gözlerden ırak bir şekilde gelişimini sürdüren Brooklyn Nets’in parlak çocuklarından Jarrett Allen 70’ler 80’lerden kalma afro saçlarıyla her geçen gün daha da sempatik hale gelmeye devam ediyor.

 

Brooklyn Nets center Jarrett Allen reacts during the first half of an NBA basketball game against the Indiana Pacers, Wednesday, Feb. 14, 2018, in New York. (AP Photo/Mary Altaffer)

 

Haziran ayından Bleacher Report kendisi hakkında oldukça keyifli bir yazı kaleme almıştı. Özellikle onu okuduktan sonra ilgim daha da bir artmıştı kendisine. Yazının linkini aşağıya bırakacağım. Fakat belli başlı şeylerden burada siz değerli okuyuculara bahsetmek istiyorum. Hollywood yapımlarında klasik senaryodur. Genç lise öğrencisi sahte kimlikle bir süpermarkete gider ve alkol almaya çalışır. Tesadüf eseri ya polis oradadır ya da bir soygun gerçekleşir. Allen ise şunu söylüyor. Daha önce hiç bara gitmemiş bunu denememiş ve sahte bir kimliğe sahip olmamış. Aldatmayı düşünmemiş ve legal yoldan içmesi için bir yıl beklemesi gerekiyorsa gayet de bekleyebileceğini acelesi olmadığını ifade ediyor. Belki basit bir hikaye gibi gelebilir fakat gelişen dünyada zaman o kadar hızlı bir şekilde ilerliyor ki bazı şeylere yetişebilmek için sabırsız olmak gerekiyor. Yirmisine yeni basmış genç bir insanın kendini kontrol edebilmesi onun için gayet pozitif olarak bakılabilecek bir durum. Bunların yanında bilgisayarı bozulduğunda parçalarını kendisinin tamir ettiğinden, Reddit’te zaman geçirdiğinden, sürekli bir şeyler araştırdığından bahsediyor. Hatta Manhattan’daki Doğal Tarih Müzesinde dinozorları, deniz canlılarını ve ünlü dev balinayı iki saate yakın incelemiş. Yemek yapmayı özellikle tavuk ve sebze yemekleri pişirmeyi sevdiğini çok iyi olmasa da yirmi yaşındaki biri olarak hayatta kalabileceğini aktarıyor bize.

 

 

Sizlere bunları neden anlattım? Kobe Bryant’tan bahsetmiştim ya yazının en başında. Beni ona çeken en önemli şey çalışma ahlakı olmuştu. Hiçbir zaman geri adım atmayan kaybetse de kendine olan inancı asla kaybetmeyen ve düştüğü yerden kalkmayı başarabilen yapısı. Jarrett de aynı mantalitede demek şu an haksızlık olsa da sosyal yaşamında bu yolda ilerlemesi onu farklı bir boyuta taşımak içi önemli bir kıstas olacaktır.

 

jarrett allen atkinson ile ilgili görsel sonucu

 

Biraz saha içine baktığımızda saha dışında bahsettiğimiz karakterin bir benzerini görüyoruz. Brooklyn’in saçma sapan bir takasla verdiği draft haklarıyla yıllardır süren dip oyunu birçok NBA seyircisini kendisine çekmiyordu. Fakat GM Sean Marks’ın ufak tefek hamlelerle son iki yılda özellikle daha izlenilebilir bir takım oluşturduğu aşikar. Bunların merkezinde de Dinwiddie, D’Angelo Russell, Jarrett Allen, Caris LeVert gibi genç oyuncular bulunmakta. Allen hariç başka takımlarda dört veya beşinci opsiyon olarak ancak bulunabilecek oyuncularla Nets bugün play off mücadelesi veriyor. Koç Kenny Atkinson’ın hakkını vermek gerekiyor tabi burada. Oyunculardan nereden verim alabileceğini ve nasıl bir basketbolla başarıya ulaşabileceğini iyi hesapladı.

 

 

Peki bu takımda Allen’ın rolü nedir? Kendi basketboluna nasıl bir alan açabildi şimdiye kadar? Fiziksel özelliklerine ve NBA temposunun geldiği noktaya baktığımızda 90’lar ve 00’lerin ilk yarısında olduğu gibi geniş ve kilolu pivot oyuncular yerini gittikçe daha ince ve kulaç açıklığını daha efektif kullanabilen oyunculara bıraktığını görüyoruz. Özellikle bu ince fizik oyunculara ayak çabukluğu anlamında çok fazla şey katmakta. Bu da savunmada her şeyin değişmeli savunulduğu dönem için bal kaymak niteliğinde. Çünkü uzun diye tabir ettiğimiz oyuncular bu sayede guardların karşısında durabiliyor ve savunmanın delinmesinin önüne geçiliyor. Allen’ı izlediğim iki senede onun fark yaratan en önemli özelliklerinin başına bunu koyabilirim. Bir diğer önemli husus ise genç yaşına rağmen karşısındakinin kim olduğuna bakmadan poster olsa bile geri adım atmaması ki bence yapabildiği şeyleri en iyi yapabilmek için buralardan geçmesinin farkında. Çok ciddi bir blok tehdidi oluşturuyor bu anlamda. Nets’in ligin en hızlı takımlarından olduğunu biliyoruz. Geride bir çember savunan adamın olması hiç de fena değil. İstatistiklerini incelediğimde gözüme çarpan önemli şeylerden bir tanesi Allen’ın PER istatistiğinde ligde 48. sırada olması ve şut yüzdesi ile efektif şut yüzdesinin aynı olması. Sahada olması demek yapması gereken şeyleri doğru yaptığına işaret etti benim gözümde. Daha ikinci yılı olan bir oyuncu için üzerine koyabileceği ve daha da geliştirebileceği olumlu yönler olarak bakabiliriz bunlara.

 

 

jarrett allen ile ilgili görsel sonucu

 

Bugün karşımda olsaydı ona vereceğim tavsiyelerin başında ise topu bir nebze olsun eline istemesi olur herhalde. Kendisi bir yıldız şu an ama gökyüzüne baktığımızda gözümüze ilk onun çarpabilmesi için parlatması gerekiyor kendini. İkinci husus ise 0-3 metrede %66 ile atıyorken 3-6 metre arasında bunun çok keskin bir şekilde düşerek %23 isabet seviyesine inmesi. D’Angelo’nun ve Dinwiddie’nin iyi birer P&R oyun kurucuları olduğunu biliyoruz ve Allen’ın da devrilerek iyi bitirdiğini görebiliyoruz. Fakat bunların yanına hücumuna bazı özellikleri katabilmesi gerekiyor ki durdurulamaz bir şekilde sürükleyebilsin hem kendini hem takımını. Son olarak geçen gün LeBron’a yaptığı blok onun için gerçekten güzel bir adım oldu ve bunlardan daha çok yapmalı. Onun da linkini aşağıya bırakacağım sizler için.
Özellikle afro saçları, sahadaki mücadele yapısı, saha dışındaki kafa yapısıyla hem Brooklyn hem NBA hem de NBA severler nev-i şahsına münhasır bir sporcu ile karşı karşıya. Ben basketbol izledikçe onun oyundan keyif alacağım. Umarım siz de aynı keyfi alırsınız.

 

Basketbolla kalın…

 

Bleacher Report’un Jarrett Allen yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz.

https://bleacherreport.com/articles/2787823-a-key-piece-of-nets-rebuild-jarrett-allen-embraces-life-on-and-off-the-court 

 

Allen’ın LeBron James’e yaptığı blok pozisyonunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: