Bir LeBron James Gelip Geçiyor

Ömer Akın

Spor tarihinde çok büyük oyunculara şahitlik ettik. Boksta Ali, futbolda Maradona ve Messi, yüzmede Phelps, halterde gururumuz Naim, atletizmde Bolt… Bu liste uzar gider. Asıl konumuz basketbolda da birçok büyük sporcuları büyüklerimizden dinledik, belli bir bölümünü de kendimiz izledik. Wilt, Bill, Kareem, Magic, Erving, Bird, Jordan, Shaq, Hakeem, Kobe, Duncan, Dirk… Hepsi ile ilgili ufak da olsa anılarımız, mazimiz var. İsimlerini anarken bile duygulanır, bir hareketi bir smacı veya bir mimiği gözümüzün önüne gelir tatlı bir hüzün kaplar içimizi ve basketbol izleyicisi olarak bu isimler arasına katacağımız, basketbolun bayrağını kendinden sonrakilere devredecek, 2010’lu yıllara damga vuran büyük bir oyuncuyu konuşacağız. LeBron’u konuşacağız.

 

lebron james cavs 2017 ile ilgili görsel sonucu

 

2003’te lige gelmeden efsanesi yayıldı LeBron’un. Daha lisedeyken ulusal kanallarda maçları yayınlanan ufacık bir çocuğun NBA’e bu denli hükmetmesi o dönem için herkesin öngörebildiği bir durumdu. Atletizmi, oyun görüşü, skor potansiyeli muazzamdı. Akron’da kalıp tüm büyük burs teklifleri reddetti. Çünkü o Ohio’nun çocuğuydu. NBA tarihinde şampiyonluğu bırakın final bile görememiş bir takımı şampiyon yapacak çocuk oydu. Spot ışıklarının altında parlıyordu. Nitekim tarihin en iyi draft senelerinden biri olan 2003’te lige adımını attı Cleveland Cavaliers formasıyla ve LeBron James efsanesi başlamış oldu.

 

lebron james draft cavs ile ilgili görsel sonucu

 

Geldiği takım önceki sezonu 17-65 ile kapatmış felaket ötesi bir yıl geçirmişti. O sene 21 sayı 5,5 ribaunt ve 6 asist ortalaması ile bir çaylağa göre ulaşılması güç istatistikler ile takımın galibiyet sayısını 35-47 oranına çekti. Carmelo ile girdiği yılın çaylağı ödülünü kazandı. Aslında ikisine de verilebilirdi çünkü Melo da çok iyiydi o sene. LeBron iyi güzel oynuyordu da şartlar şimdiki gibi değildi. Büyük oyuncular Lakers, Boston, Houston gibi büyük şehirlerin büyük takımlarında boy göstermek istiyordu. Bu da Cavs gibi küçük pazar takımlarının geri planda kalmasına sebep oluyordu.

 

lebron james cavs 2007 ile ilgili görsel sonucu

 

Size bunu şöyle açıklayayım. LeBron’un birinci Cavs macerasında bir sezon boyunca en yüksek sayı ortalaması yakalayan oyuncu Mo Williams 17,8 ortalama ile oynamış buna rağmen LeBron bu takıma 2007’de final oynattı. LeBron’un Heat’e geçmesi bende ona karşı büyük bir antipati uyandırdı fakat bazı gerçekleri de görmek gerektiği fikrini taşıyorum. Cavs’ta kaldığı süre boyunca da birçok oyuncunun değerine değer kattı ayrıca. LeBron olmasaydı Ilgauskas’ın forması emekli edilir miydi ya da Varejao, Mo Williams, Drew Gooden NBA’de bu kadar uzun süreli barınıp kontrat bulabilirler miydi? Açıkçası bu soruları sorarken şüphe ile yaklaşmıyor değilim. O yüzden yargılarken bazı şeyleri de göz önünde bulundurmakta fayda var.

 

 

The Decision’da tüm okları üzerine çekti. Kendine göre haklıydı. Başarılı olmak istiyordu. Karşılaştırıldığı oyuncular vitrinlerini yüzüklerle, ödüllerle, başarılarla doldururken o yanında hiç kimse olmadan hepsi ile mücadele etmek zorunda bırakılıyordu. 2003-2010 arası Cavs yönetimi bu konuda tarihin en berbat yönetimi olabilirler.  Tarihin en büyük oyuncularından birine sahip ve final oynamış bir takıma hiçbir oyuncuyu katılmaya ikna edemediler. Diyebilirsiniz ki madem en iyi benim diyor tek başına başarsaydı da görseydik. Kimse kimseyi kandırmasın. Ne Jordan ne Kobe ne Duncan ne de bir başkası tek başına bir takımı şampiyon yapamazlar. Çünkü bu bir takım oyunu ve bir takımın ilerleyebilmesi için bir çark misali tüm dişlerin beraber ve uyum içinde çalışması gerekir. Biz taraftarız ve işin duygusal boyutuna daha çok bakıyoruz fakat bu oyunun profesyonel bir oyun olduğunu unutmamak gerek. Bugün dönüp baktığımda kendi açısından en doğru kararı verdiğini görebiliyorum.

 

lebron james miamı awards ile ilgili görsel sonucu

 

Heat yılları ilk sene hariç başarılarla geçti. Yüzükler, MVP’likler, yapılan istatistikler, oyunundaki gelişim değerine değer kattı. Gerçekten de dünyanın en iyisi o diyebiliyorduk. Sevmeyenlere bile oyununa oyunuyla saygı göstertmek, eleştirebilmek için zorlama şeylere başvurmak zorunda bıraktı. Ne o Heat yıllarını unutabilecek ne de Heat onu unutacak. Çok önemli izler bıraktı. Cavs’a döndüğünde kendinden sonra takımı taşımaya çalışan genç Kyrie ve takasla gelen Love ile birlikte verdiği sözü yerine getirmek sıradaki misyonuydu. Beklenmedik olan ise lig tarihinin en büyük kadrosunun karşı tarafta kurulmuş olmasıydı. GSW ile ilk sene başa çıkamadılar ama ikinci yıl peri masalını gerçekleştirip tarih yazdılar ve Cleveland’a o şampiyonluk kupasını götürdüler. Ne görkem ama! Geçen sene kaybetseler de yine o amacı hala taşıdığına eminim. En iyi olma amacından hiçbir zaman vazgeçeceğe de benzemiyor.

 

lebron james cavs champıonship emotional ile ilgili görsel sonucu

 

Bu yaz Kyrie gittikten sonra özellikle sosyal medyada paylaştığı videolarda 33 yaşında olmasına rağmen hala nasıl aç olduğunu herkese gösterdi sanırım. Yıllardır MJ’nin, Kobe’nin, Duncan’ın en çok konuşulan özellikleri hep bu oldu. Sonuçlar ne olursa olsun, ne kadar düşerlerse düşsünler çalışmayı ve zirveyi zorlamayı asla bırakmamaları. Görüyoruz ki LeBron da tarihte bu konuda kendisi için özel bir yer ayırtmış.

 

 

Her insan gibi onun da hataları olmuştur. Saha içindeki tavırları, bazen yaptığı gereksiz açıklamalar ve tabi ki Heat’e geçiş ilk solukta aklıma gelenler. NBA dinamiklerinden sadakati bir kenara bırakıp oraya gitmesi çoğunluğumuzda tepki toplamıştı. Dediğim gibi kendine göre haklıydı. Fakat biz Avengers değil Braveheart izliyorduk ve onu istiyorduk açıkçası. Ne kadar dönüp kendini affettirmek için şampiyonluk kazandırsa da içimizde hep bir burukluk olacak. Bu konuda en azından şahsen hala onu affettiğimi söyleyemem.

 

lebron james cavs 2017 strong ile ilgili görsel sonucu

 

Tarihte her önemli kişilik gibi LeBron’u da eminim basketbolu bıraktıktan sonra anlayacağız. 33 yaşında hala bu lige hükmetmek yetenekten fazlasını ister ve biz adım adım LeBron’un bu yükselişine şahit olduğumuz için kendimizi gerçekten şanslı hissetmeliyiz. 7 yıldır NBA Finallerinde bu adamı izliyoruz. Kızgın, kırgın olabiliriz lakin hepimize ona saygı duymayı öğretti. LeBron bu oyuna ve ligdeki oyunculara çok farklı şeyler kattı. Onu da önümüzdeki yazıda anlatacağım bu yazının kısa olduğuna bakmayın. Böyle bir oyuncuyu anlatmaya iki üç sayfalık yazılar yetmez çünkü. Çocukluğumuzun kahramanları teker teker giderken her şeyi bir kenara bırakın ve bu adamı izlemenin tadını çıkarın.

 

Bir daha LeBron olmayacak.

 

Basketbolla Kalın.

Bunlar da ilginizi çekebilir: