Belki’lerin Keşke’lerin hikayesi: Len Bias’ın hikayesi

Serkan Sargın

Len Bias.

Kimi ilk kez duyacaktır bu anlattıklarımı kimi de biliyordur ama kalbinde yeniden hissedecektir bu genci. Len Bias yazdığınızda internete, bir çok başlık göreceksiniz Michael Jordan mı, Len Bias mı ? diye. Kimdir bu Len Bias ? Michael Jordan ile kıyaslanabiliyorken biz nasıl tanımıyoruz ? diyecek bazılarınız. Bilenlerin bilgilerini tazeleyelim, bilmeyenlere de anlatmış olalım. Başlayalım o zaman.

Socrates dergisinde Murat Murathanoğlu’nun da yazdığı gibi bir ‘ Kayıp yıldız ‘ Len Bias.

Amerika’da ismine ait yasası ” Len Bias Yasaları ” olan bir isim.

1986 Draftında Boston Celtics tarafından 2.sıradan seçilen ve NBA’de bir kere oynamadığı halde Michael Jordan ile kıyaslanabilen bir genç…

Len Bias 1963 yılında Maryland’de doğmuş, çocukluğunu da gençliğini de orada geçirmiştir. Geleceğine de orada karar verecek, ve kısmen hayallerine de doğduğu yerde Maryland’de ulaşacaktır aslında. Liseyi de Maryland’de bir lisede okuyan Len Bias sonrasında da Maryland Üniversitesine gitmiştir.

len bias ile ilgili görsel sonucu

Len Bias üniversitedeki ilk yılında ‘ disiplinsiz ve gelişmemiş ‘ bir oyuncu olarak lanse edilmiştir. İlk yılından sonra kendini sürekli geliştiren Bias bir sonraki yıllarda ismini herkese ezberleten ve oyunuyla tüm ilgiyi çeken birisi haline gelmiştir. Ayrıca sonraki yıllardaki oyunuyla Maryland tarihindeki en iyi oyunculardan birisi olarak görülmekteydi. 1986 draft sınıfının en çok dikkat çeken oyuncularından birisiydi. O zamanın Celtics gözlemcisi Ed Badger, Len Bias hakkında onun Michael Jordan’a en yakın oyunculardan birisi olduğunu söylüyor.

Len Bias’ın üniversiteden takım arkadaşı Keith Gatlin, Bias hakkında şöyle diyor : ” İlk başlarda star gibi görünmüyordu, fakat zaman geçtikçe onu sahada uçarken, topu alırken gördükçe anladım ki o çok özel bir oyuncu olacaktı. Yıldız olmak için yaratılmıştı çünkü gerçekten çok çalışıyordu. Onu farklı kılan özelliklerini doğuştan kazanmıyordu, çalışıyor ve onları geliştiriyordu. ‘

Zaman yaklaşıyor ve draft zamanı geliyordu. Len Bias da her oyuncu gibi heyecanla o günü bekliyordu. Beklenen oluyor, Len Bias 2.sıradan geçen senenin şampiyonu Celtics tarafından seçiliyordu. Bu kadar iyi betimlenen bir oyuncu niye 1.sıra seçilmedi diyenleriniz olacaktır. Bunun sebebi 1.sıranın sahibi Cleveland’ın pivot eksikliğiydi çünkü 1.sıradan ileriki yıllarda pivot pozisyonunda güçlü bir isim olacak Brad Daughtery seçiliyordu. Len Bias drafttan sonra Celtics şapkasını giyiyordu ve hepimizin aklına kazınan o mutlu pozunu veriyordu.

Drafttan bir sonraki gün Bias ve babası Celtics ile sözleşme imzalıyor, Reebok ile de 5 yıllık 1.6 milyon değerinde bir sponsorluk anlaşması imzalıyordu. Sonrasında ise Len Bias arkadaşlarıyla kaldığı Maryland Üniversitesi’ne geliyor ve arkadaşlarıyla gece kutlama yapıyordu. Saat sabah 6.37 civarlarında Len Bias’ın yakın arkadaşlarından birisi polisi ve tıbbi yardımı arıyor, Len Bias’ın yerde yattığını ve nefes almadığını söylüyordu. Tüm çabalara rağmen Len Bias kurtarılamıyor ve bir gün önce hayallerine ulaşmanın verdiği mutlulukla yukarıdaki pozu veren genç hayata veda ediyordu.

len bias death ile ilgili görsel sonucu

Len Bias’ın neden bu yazıya konu olduğunu kısaca anlattıktan sonra şimdi başlayalım Len Bias’ı konuşmaya.

Bias sürekli çalışan her zaman olduğu kişiden daha iyi olmaya çalışan birisiydi. Arkadaşlarının yorumlarına göre karakter olarak da çoğu insanın özenerek baktığı oyunculardan birisiydi, basketbolda bu kadar gelişmesininin sebebini sürekli koçlarının, arkadaşlarının ve ailesinin desteği olarak görürdü. Lisede vücudunu geliştirmek ve sertliğe dayanıklılık kazanmak için basketbol takımının yanı sıra futbol takımıyla da antrenmanlara çıktığı söylenir. Üniversite zamanında çıktığı o seviyeyi bize aslında en güzel özetleyecek söz o zamanın Duke koçu şimdilerin ABD koçu Mike Kryzewski’den geliyor : “24 senedir Duke Üniversitesindeyim, şuana kadar çekindiğim iki oyuncu oldu, Michael Jordan ve Len Bias.”

mj len bias ile ilgili görsel sonucu

Len Bias’ın ölüm sebebi aşırı dozda kokain olarak biliniyor. Bazı kaynaklara göre, o gece arkadaşları ile birlikte sürekli kendinden ve Celtics’deki geleceğinden konuşulan Bias’ın bu durumdan bir sürelik kaçmak istediği ve diğer kaynaklara göre de o güne kadar hayatında hiçbir zaman alkolün bile sınırını kaçırmayan Bias’ın arkadaşlarıyla kokain aldığı belirtiliyor.  Len Bias gibi fiziği güçlü ve iri yapılı bir oyuncunun kalbinin kokain tarafından şoka girmesi de bazıları tarafından şüpheyle yaklaşılan bir durum.

Len Bias’ın arkadaşı Keith Gatlin yine şöyle diyor Bias hakkında : ‘ Lenny’i hiç bir zaman bir içkiden fazla alırken görmezdim, onun için hiçbir zaman bu konuda endişelenmedim. ‘

Len Bias’ın bu kadar çalışkan ve hayallerine odaklı bir oyuncu olmasının yanında o zamana kadar belki de ağzına sürmediği bir şeyden dolayı ölmesiyle ilgili bir gazeteci şöyle diyor : ‘ Bias’ın ölümü günümüzdeki gençlere, hedefin için çalışmanın sizi ne kadar yukarı çıkaracağı ve bir hatanın sizi ne kadar düşüreceğinin bir örneği. ‘

Fakat bunun aksini savunanlar da mevcut. Ty Willihnganz isimli yazar kendi blogunda Len Bias’ın spor dünyası ve insanlar tarafından melek gibi lanse edildiğini fakat doktor arkadaşlarından da aldığı bilgilere göre uyuşturucuya alışık olmayan birisinin ilk seferde aşırı doz uyuşturucuyu kullanabilmesinin mümkün olmadığını söylüyor. Bunu da Len Bias’ın daha önceden de uyuşturucu aldığını ve bu konuda usta olabileceğine bağlıyor. Len Bias’ın davalarında uyuşturucu satıcısı adamın Len Bias ile uzun zamandır arkadaş olduğunun da açıklandığını söyleyen Ty Willihnganz uyuşturucuyu hayatında ilk kez kullanmış bir insanın uyuşturucu satıcısı birisiyle uzun zamandır arkadaş olmasının da kafa karıştırıcı olduğunu belirtiyor.

Len Bias’ın ölümünden sonra aslında Amerika’daki okulların çok büyük bir düzenbazlığı da su yüzüne çıktı. Len Bias’ın aslında derslerini geçemediği fakat iyi bir basketbol oyuncusu olduğu ve draft olunca da okula prestij kazandıracağı bilindiği için derslerini geçememesine göz yumulduğu ortaya çıktı. Dersleri okul yönetimi tarafından geçti gibi gösterilmişti ve Len Bias mezun olmuştu. Bu olayın sadece Maryland’de yapılmadığı, çoğu üniversitede öğrencilerin eğer iyi basketbol oynuyorsa derslerinin okul tarafından halledildiği ortaya çıktı hatta bazı üniversitelerin bazı oyuncuların uyuşturucu kullanmalarına bile göz yumduğu ortaya çıktı. Böyle çarpıcı gerçekler Amerika’daki üniversitelerin çok ağır soruşturmalar geçirmesine yol açtı. Çoğu üniversitede koçlar, müdürler görevlerinden alındı, okul yönetimlerine sıkı düzenlemeler getirildi. Basketbol oynamanın tek başına yeterli olmaması gerektiği okullara sert yasalarla tekrardan hatırlatıldı.  Coach Carter filmi okullardaki bu sorunla ilgili çok güzel bir örnek olabilir herkese.

ABD’de Len Bias’ın ölümüyle birlikte Amerika genelinde uyuşturucu kullanımı hakkında da büyük çaplı bir soruşturma ve düzenleme başlatıldı. Len Bias Yasaları olarak bilinen yasayla uyuşturucu satan kişilerin de artık yasal olarak katil sıfatıyla yargılanacağı belirtildi ve bu yasa ile birlikte bir çok gencin hayatını para için mahveden insanlar yargılanarak cezaevine gönderildi. Hala kullanımda olan bu yasa şu anda Amerika’daki uyuşturucu savaşının temel taşlarından birisini oluşturuyor. Bias’ın ölümü aslında bir çok gencin de hayatını kurtarmış oldu böylece.

Peki ya Len Bias o gece kampüse geri dönmeseydi, hayatını kaybetmeseydi ne olurdu ? Len Bias ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de acaba Len Bias ile Boston Celtics’in ve o zamanların basketbolunun nasıl olabileceği sorusudur. Bias söylenenlere göre Boston Celtics’in aradığı isim olabilirdi. Len Bias eğer draft edilirse Larry Bird’ün tatilini kısa keseceği ve bu gence bir şeyler öğretmek için çaylakların kampına katılacağı da medyalara kaydedilmiş bir sözdür. Bias draft edilmeden önce zaten ligi aşırı şekilde sallayan bir takıma sahip Celtics’e bir de Bias’ın katılması çoğu insanlar tarafından gerçek olamayacak kadar mükemmel görünüyordu, gerçek de olamadı.  Bias draft edildikten bir sonraki sene Celtics Finallerde 4-2 kaybedip şampiyonluğu kaçırmıştı, Celtics buraya gelirken Robbert Parish, Danny Ainge ve Bill Walton gibi oyuncular sakatlıklarla uğraşmıştı. Peki ya bu takıma bir de Len Bias’ın geldiğini düşünelim. Muhtemelen bu sene de şampiyon Celtics olacaktı. Bias olmadan Celtics yıllarca sürekli kaybedecek ve 2008’deki o ” Big Three” sezonuna kadar şampiyonluk kazanamayacaktı. Bir çok yorumcuya ve spor dünyasındaki insana göre Bias olsaydı Celtics muhtemelen 3-4 şampiyonluk daha kazanırdı. NBA’de ise belki de Michael Jordan’ın en büyük rakibi olacak ve biz bu yazıda bunları değil de Michael Jordan mı daha iyiydi Len Bias mi bunu tartışıyor olacaktık.

len bias ile ilgili görsel sonucu

Boston Celtics ile ilgili bir diğer ilgi çekici konu da, Celtlerin Len Biası seçtikten bir yıl sonra seçtikleri isim Reggie Lewis’tir. Reggie Lewis de 1987’de draft edildikten 6 yıl sonra uyuşturucudan dolayı hayatını kaybedecektir.  Boston Celtics’in bu iki genç oyuncusunu uyuşturucudan kaybetmesi bazıları tarafından, kaderin Bostona NBA’yi bir 10 yıl daha domine etmesine engel olması olarak görülmektedir. ” Reggie Lewis ve Len Bias ile Boston Celtics nasıl olurdu? ” bunun üzerine bir tane daha yazı yazılabilir bu yüzden burada çok da derine inmek istemiyorum fakat aynı talih ile iki oyuncusunu kaybeden Boston’un bu makus talihine dikkat çekmek istedim.

Yazıda genel olarak Len Bias’ın kısaca hayatından ve neden bu kadar bilinen bir isim olduğundan bahsettik. Len Bias’ın Amerika’daki eğitim sistemine ve hukuk sistemine nasıl etki ettiğinden ve bu olayın günümüzde bile hala nasıl izlerinin olduğuna değindik. Çoğu insanın aklındaki o soru ” Len Bias ile Boston nasıl olurdu ? ” sorusuna yorumumuzu kattık. NBA basketbol tarihi günümüzü de çok derinden etkileyen bir çok olaya sahip ve Len Bias bunlardan sadece birisi.

Aslında her şey düşünceler ve yorumlardan ibaret. Olsaydı ne olurdu, ne yapılırdı. Belki de Len Bias’ın Boston basketboluna ve tarihine kattığı şeyleri yazacaktık bu yazıda.

Fakat geleceğini kaybeden bir gencin hikayesini yazdık.

Basketbolla kalın.

Bunlar da ilginizi çekebilir: