Avrupalı Gençlerin İlhamı

Atay Sökmen

ginobili ile ilgili görsel sonucu

 

Hep şöyle bir söylenti vardır: Beyaz basketbolcular siyah basketbolcular gibi atletik olamaz. O zaman ben sizin için siyah basketbolcular kadar atletik olan bir basketbolcuyu yazayım.

 

NBA tarihinde Avrupa’dan gelip NBA’de tutunabilen basketbolcular bir haylı azdır. Nedenini şöyle kısaca açıklamak gerekirse Avrupa’da oynanan oyun NBA’de oynanan oyundan daha yavaş, Avrupa’da daha az birebir oyunlar var. En çok gözümüze çarpan nedenlerden birisi de NBA’de atletizmin Avrupa’ya göre çok daha üst düzeyde olması. Oyun temposu gibi farkılıklar da NBA’de dikiş tutturabilmiş bu kadar az sayıda Avrupalı olmasının sebeplerinden. 2004 Atina Olimpiyatlarına kadar bu nedenler gayet kayda değer nedenlerdi. Peki ondan sonra ne mi değişti?

 

mg

 

2004 Atina Olimpiyatları yarı finalinde Arjantin Milli Takımı Amerikan Milli takımını yendi. Arjantin’in ABD’yi yenmesinden sonra Avrupa basketbolunun gözleri açıldı. Başta tempo farklılığını giderdiler. Daha fazla maç yaparak oyuncuların kapasitesini daha fazla zorlayarak bunu aşmayı başardılar. Bu yıl Euroleague statüsünün de lig usulüne dönmesi ve maç sayılarının artması bunun en yakın örneklerinden. Günümüzde tempo seviyesi her ne kadar azaldı desek de NBA her geçen gün bu farkı tekrardan açmaya çalışıyor. Avrupalı takımlar o zamanki Arjantin Milli Takımını örnek alarak savunmada güç ve dayanaklılık konusunda her ne kadar zayıf kalsalar da o zaaflarını takım halinde komplike bir şekilde yapmaya çalışıyor. Savunmada ayaklar daha hızlı çalışıyor. İşin hücum tarafında ise bire-bir Amerikalı yıldızlara karşı oynamak bir hayli zor olduğundan bu işi de takım halinde çözdüler. 2004 Arjantin Milli Takımının hepsi çok değerli oyuncular.

 

Bir tanesi var ki aralarında etrafında ışık saçıyor: EMANUEL DAVID GINOBILI

 

Ginobili 1999 draftında San Antonio Spurs tarafından 2.tur 57 sıradan seçildi fakat NBA kariyeri hemen o sezon başlamadı.O yıl Avrupa’da oynamaya devam etti. 2000 yılında Kinder Bologno’ya transfer oldu. O takımla Euroleague şampiyonu oldu. Bu arada Ginobili hem Euroleague hem de NBA şampiyonluğu yaşamış üstüne olimpiyatlarda altın madalya almış iki oyuncudan biridir. Diğer oyuncu ise BILL BRADLEY’dir.

 

ginobili champion ile ilgili görsel sonucu

 

Peki Ginobili Spurs’de nasıl başarılı oldu ?

 

Ginobili bakıldığı zaman, seçildiği sıra ve tur bakımından benchte havlu sallayacak bir oyuncu gibi duruyor. Peki Ginobili bunu nasıl kendi avantajına çevirdi? Nasıl Spurs’un yıldızı haline geldi? Spurs bildiğimiz gibi NBA’in en başarılı takımlarından birisi hele ki Tim Duncan’ı draft ettikten sonra bu başarı oranı çok yükseldi. Aynı zamanda Spurs NBA’in en sistematik takımı, her oyuncundan verim almayı başarıyor. Ginobili, NBA’deki beyaz oyunculara bakıldığı zaman en iyi oyunculardan birisi. Dünyanın en zor basketbol liginde de mükemmel sıçrama yeteneği, muhteşem oyun zekası ve o meşhur potaya drive’ları sayesinde tutunmayı başardı. Tabi ki bunda Greg Popovich’in Ginobili’ye verdiği sorumluluk ve güven onu All-Star seviyesine getirdi. Ginobili’yi oyuna bench’ten sokup ikinci takımın bir nevi liderliğini yaptırttı. Ginobili’nin kritik anlarda aldığı sorumluluğu en güzel şekilde yerine getirmesi, Popovich’in güvenini kazanması onu Spurs’un vazgeçilmez dişlilerinden birisi yaptı. Bu arada Ginobili NBA tarihinde kazanma yüzdesi en yüksek oyuncudur. Yıllar geçtikçe o eski atlet özellikleri doğal olarak azalmaya ve ciddi sakatlıklar baş göstermeye başlayınca takımdaki konumu da yıldız şutör guarddan oyuna dinamizm katan tecrübeli birnevi veteran oyuncuya dönüşmüştür ve bunu da layıkıyla yerine getirerek basketbol adına ne kadar önemli bir karakter olduğunu herkese göstermiştir.

 

2005’teki finalde Pistons’a karşı elde edilen NBA şampiyonluğunda kariyerinin en iyi dönemini geçirmiş, bir süper star seviyesinde performanslar ortaya koymuştur. Hatta 2005 finalinde MVP Tim Duncan olunca adaletsizlik olduğu çok fazla tartışılmıştır. 4-3 biten seride Duncan, Ben Wallace & Rasheed Wallace ikilisine karşı kendi standartlarına oranla çok tutuk bir oyun oynayınca Ginobili sorumluluk alıp takımına tarihinin 3. şampiyonluğunu kazandırmıştır.

 

 

Ginobili sahada kimseden korkmayan her şeyi yapabilen ama her zaman bir şeylerin eksik olduğu bir oyuncuydu. Şuan 39 yaşında olan bu adam sahaya her şeyini verebilen NBA’deki çaylak oyuncuların, laubali oyuncuların örnek alması gereken bir oyuncu.

Ondan da önce örnek alınması gereken bir insan.

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: