Anthony Bennett Kumarı

Atay Sökmen

ANTHONY BENNETT minnesota ile ilgili görsel sonucu

 

Bir işe girdiğinizde o işin ne gibi riskler içerdiğini bilip ona göre o işi yapmaya başlarsınız. İyi yönlerini yada kötü yönlerini her zaman bilerek girersiniz. İşe girmeden önce o iş sizin için bir nevi kumardır. NBA ‘de de draft kulüpler için her zaman bir kumardır. Kulüpler seçtikleri oyuncu kulüp için iyi mi, kötü mü olacak bunu hiçbir zaman bilemezler. O oyuncu ve o kulüp için bu her zaman kumardır. Seçtikleri oyuncunun karakterini, takım içi uyumunu sahada o kulüp için nelerden fedakarlık edeceğini asla bilmezler.

 

Draftlar senelere göre iyi yada kötü diye nitelendirilebilir. 2013 draftı bütün takımlar için büyük bir kumar olarak nitelendiriliyordu.  O sene drafttan seçilen çoğu oyuncu gittikleri takımlarda ya yan rollerde ya da bench’de havlu sallıyor, hatta çoğu çoktan Avrupa’nın yolunu tuttular. Kulüpler bu riskleri bilerek hareket ediyorlar, oyuncunun o kulübe ne katabileceğini yada katamayacağını tahmin ediyorlar ve buna göre hamlelerini yapıyorlar fakat bazen tahminleri tutmayabiliyor.

 

2013 draftı süprizlerle dolu bir draft yılıydı. Draftlardan önce kimin 1. sıradan seçileceği kimin seçilmeyeceği ise gözlemciler tarafından yapılan araştırmalar, o yılki oyuncuların durumuna göre belli olur. Dediğim gibi 2013 yılında sürprizler vardı. O yıl ilk sıradan Nerlens Noel’in seçileceği tahmin ediliyordu. Noel sakatlıklara kurban gidince ve ilk senesinde tüm sezonu kaçıracağı kesinleşince 6.sıradan draft edildi. 2013 draftı bahsettiğim gibi başka yıllarda yapılan draftlara nazaran zayıf bir drafttı.  Hiç beklenmedik şekilde Anthony Bennett’i 1. sıra draftı olarak Cleveland Cavaliers seçti.  İşte bu Cavaliers için bir kumardı. Bennett o sene Cavaliers’in oyuncu listesinde üst sıralardaydı ama Bennett’in şuanki durumunu göz önüne alırsak Cleveland bu kumarı oynadı ve kaybetti diyebiliriz. 2013 senesi draftı’nın nasıl bir kumar olduğunu, diğer senelere nazaran zayıf bir draft yılı olduğunu kısmen de olsa gösterebilmek için ikinci sıra seçimi olan Victor Oladipo ve üçüncü sıra seçimi olan Otto Porter’ın bugün NBA’de seçildikleri sıraya göre gösterdikleri performansları örnek verebiliriz.

 

Bennett için çok kötü geçen bir çaylak sezonu vardı. Cleveland ile 52 maça çıkan Bennett ortalama 12 dakika süre alırken 4.2 sayı 3.0 ribaund ortalamalarıyla oynadı. Sonraki sene Cleveland şanslı bir şekilde bir sonraki yılın draft’ında yeniden birinci sıra seçimini aldı. Bu sefer Andrew Wiggins’i seçtiler. O yaz LeBron James ile imzalayan Cleveland direk şampiyon olma yoluna girince Wiggins ve Bennett’i takasla Timberwolves’e gönderdiler ve karşılığında ise kadrolarına Kevin Love’ı kattılar. Timberwolves, Bennett için iyi bir seçenek olabilirdi. O sezon 57 maça çıkan Bennett  ortalama 15 dakika süre alırken 5.2 sayı ve 3.8 ribaund ortalamalarıyla oynadı. Sezonun ikinci yarısında ise sakatlıklarla mücadele eden Bennett istenileni veremedi. Timberwolves son çare Bennett’in alacaklarını ödeyerek oyuncuyu serbest bıraktı.

 

ANTHONY BENNETT minnesota ile ilgili görsel sonucu

 

Sonraki sezon ise Toronto Raptors ile 1 yıllık sözleşme imzalayan Bennett, sezon içerisinde Toronto’nun  D-league takımına gönderildi, geri çağrıldı fakat istenilen düzeye bir türlü gelemedi. Toronto macerasında ise 19 maça çıktı. Ortalama 4 dakika süre alan Bennett 1.5 sayı ve 1.2 ribaund ortalamalarıyla oynadı. All-Star arasından sonra serbest bırakıldı. Bennett için beklentiler o kadar yüksekti ki o beklentileri karşılayamayınca psikolojik olarak da ezildi. Birçok eleştiriye maruz kaldı.  Bennett’in bir sonraki durağı Brooklyn olurken burada 23 maça çıkan Bennett ortalama 11 dakika süre alırken 5 sayı ve 3.4 ribaund ortalamasıyla oynadı. Burada da istenileni veremeyen Bennett  Ocak ayında serbest bırakıldı ve  yolu ülkemize düştü. Anthony Bennett 2016-2017 yılı ve opsiyonlu olarak 2017-2018 sezonu için Fenerbahçe ile anlaştı.

 

Kariyerinde beklentileri hiç karşılayamayan Bennett şimdi Avrupa’nın en çetin ligi olan Euroleague’de ve en önemli favorilerinden biri olan Fenerbahçe’de oynayacak. Kariyerinde ilk defa hem bir öğretmen hem de Avrupa’nın en önemli koçlarından biri olan Obradovic ile çalışacak. Bennett ile Ekpe Udoh birbirlerine aslında çok benziyorlar diyebiliriz. Tabi Udoh şuan için Bennett’dan kat ve kat daha iyi ama takımın başında Obradovic gibi bir isim olunca gelişimi kötü olan psikolojisini düzeltebilir. Fenerbahçe’nin belli bir oyun düzeni var şuanda buna Bennett’i nasıl ekleyecekler o sisteme ayak uydurabilecek mi belli değil. Transferin sezon ortasında yapılması ile Bennett’in nasıl bir tepki vereceğini tam olarak bilmiyoruz.

 

Fenerbahçe’nin bu sezon geçen sezona göre hem lig de hem Avrupa’da zorlandığı açık bu yüzden transfere ihtiyaç olduğu kesindi. Bu transfer ihtiyacını Bennett ile karşıladılar. Uzun rotasyonu da bir nevi rahatladı. 1,5 sezonluk anlaşma Fenerbahçe için bir nevi avantaj, yarım dönemlik alacakları verim önümüzdeki sezon için bir örnek oluşturacak. Fenerbahçe de aslında oynadığı kumarın farkında ve eğer istedikleri gibi bir performans alamazlarsa Bennett bu şansını da kaybetmiş olacak. Kısacası her şey Bennett’in elinde gibi gözüküyor. Psikolojik olarak kötü durumda, zor bir lige geldi, oturmuş bir takıma geldi ama onunla çalışacak çok tecrübeli çok kaliteli bir koç var. Bunu düzgün kullanırsa ve içindeki basketbol sevgisi ve tutkusu ortaya çıkarsa hem Fenerbahçe için avantaj olur hem de kendini yeniden göstermiş olur.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: