All-Star 101

Atay Sökmen

365229_in

NBA’de bildiğiniz gibi oyuncular çok  yoğun tempoda maç yapar. Bazen antrenman yapmaya bile vakit bulamayan oyuncular, takımlar olur. Oyuncuların o maç temposunda o yoğun zamanda ailelerine ayırabilecek vakitleri bile olmayabilir. Bu oyuncular dünyanın en iyi profesyonelleri oldukları için draft edildikten bu yana  bu maç temposuna bu yoğunluğa alışmak için birçok dayanıklılık antrenmanları yaparlar. Bu oyuncuların yaptıkları smaçları ya da attıkları üçlükleri hayretler içerisinde izlesek de sonuç olarak bunlar da insan. Bu oyuncuların da dinlenecekleri aileleri ile vakit geçirebileceği bir vakit lazım.

 

nba allstar ile ilgili görsel sonucu

 

Oyuncuların bu yoğun maç temposunda bir kaç günlüğüne nefes alabilmeleri için All-Star organizasyonu düzenlenir. NBA All-Star organizasyonu her yıl Şubat ayında düzenlenir. NBA normal sezonun ara vermesiyle beraber en iyi doğu takımıyla en iyi batı takımının karşı karşı gelmesi bu organizasyonun en zevkli tarafıdır. All-Star organizasyonunda ilk beş çıkacak isimler internet yoluyla seçilir. Geri kalan 14 oyuncuyu ise takımın koçları seçer. Sadece Doğu takımı ile Batı takımının maçı değil yetenek yarışması,  üç sayı yarışması ve smaç yarışmaları da yer alır. All-Star organizasyonu ilk olarak 1951 yılında Boston’da yapılmıştır. Son 5 yılın istatistiklerine bakarsak batı karması doğu karmasına karşı ciddi bir üstünlük kurmuştur. 2010 All-Star maçı tarihin en fazla izlenen basketbol maçı olmuştur. 108.713 kişi tarafından izlenmiştir. 2016 All-Star maçında ise sayı rekoru kırılmıştır. Batı Karması Doğu karmasını 196-173 yenerken üretilen 369 sayı bu organizasyonun tarihinin bir rekorudur. 2007  All- Star’ında  Mehmet Okur, Utah’tan takım arkadaşı olan Carlos Boozer’ın sakatlığı nedeniyle kadroya çağrılmıştır. Bu başarıya ulaşan ilk TÜRK , 10. Utah’lı oyuncudur.

 

 

1999 All-Star maçı lokavt nedeniyle oynanmamıştır. Basketbol efsanelerinden olan Kareem Abdul Jabbar 19 kez All-Star olarak bu alanda en çok All-Star olan oyuncudur. Shaquille O’Neal, Kobe Bryant, Kevin Garnett, Karl Malone 14 kez üst üste All-Star oldular. Dirk Nowitzki 11 kez üst üste yıldızlar karmasında maça çıkarak bu alanda en çok All-Star olan Avrupalı oyuncu olmuştur.  Kobe Bryant, Bob Pettit ikilisi 4 kez MVP seçilerek bu alanda rekoru paylaşmışlardır.

All-Star haftasının en zevkli olaylarından biri de smaç yarışmasıdır. Smaç yarışmasını en çok kazanan oyuncusu ise Nate Robinson’dır  Smaç denilince aklımıza Vince Carter geliyor ama Nate Robinson bu organizasyonda smaç konusunda öne geçiyor. Üst üste smaç yarışmasını kazananlar ise Nate Robinson, Micheal Jordan, Jason Richardson, Zach Lavine.

 

 

Bir başka yarışma 3 sayı yarışmasıdır. Bu yarışmayı en çok kazanan oyuncular Larry Bird ve Craig Hodges’dir. Bir maç içinde en çok üç sayı isabeti bulan isim Paul George’dur. Geçen seneki All-Star maçında 9 üç sayı isabeti bularak bu alandaki rekorun sahibidir. 1986 yılından 2003 yılına kadar her sene 3 sayı yarışması 8 kişi ile yapılmıştır. 2003 den 2013 yılına kadar 6 kişi ondan sonraki dönemde tekrardan 8 kişi ile oynanmıştır.

 

 

Yetenek yarışması 2003 yılından itibaren NBA All-Star Hafta sonu etkinliğidir. Yarışmayı en kısa sürede tamamlayan yarışmanın şampiyonu olur. Bu zamana kadar en iyi dereceyi 25.5 saniye ile Deron Williams yapmıştır. Dwayne Wade  2006-2007 yıllarında üst üste şampiyon olmuştur.

 

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: