Adından Sıkça Bahsettirecek 2002 Doğumlu 3 İspanyol

Fileli Pota

İspanyolların 2002 neslinden ümit bağladığı üç isme bakarsak bu isimler Adria Domenech, Pau Tendero ve Usman Garuba gibi gözüküyor. FIBA’nın genç takımlar sıralamasına bakarsak İspanya Dünya Sıralaması’nda beşinci durumda. Üstelik İspanya, tüm Avrupa’da oyuncu gelişimi için en uygun ülkelerden biri. Ayrıca bu sıralama İspanya gibi yerli oyuncuların çok güçlü ve uzun olmadığı bir ülke için gayet iyi bir sıralama. Herneyse, değerlendirmeye karar verdiğim üç isim de hem yetenek hem de atletizm anlamında yüksek ve ilginç bir profile sahip. Gelecekte de bu isimleri parlak bir gelecek bekliyor…

 
Şimdi Garuba,Tendero ve Domenech’in genel,fiziksel profilleri ile hücum ve savunma becerilerine göz atalım:

USMAN GARUBA
Takım: Real Madrid Doğum: 09/03/2002
Şuanki Pozisyonu: Center
Gelecekteki Pozisyonu: Forvet
Boyu: 203 cm

 

Usman Garuba

 

Osman Garuba Madrid doğumlu. 2004 doğumlu Ab Sediq Garuba isminde bir kardeşi var ve o da Real Madrid altyapısında aynı takımda. Real Madrid formasını giymeden önce CB Azuqueca’da ter döküyordu. Sezon öncesi turnuvası olan Orotava Turnuvası’nda hem MVP hem de En İyi Ribauntçu ödülünün sahibi oldu. 16 yaşını bitirip 17 yaşından gün aldığı için şu anda U16 takımında değil U18 takımında boy gösteriyor. 8 maçta ortalama 19.2 dakika, 9.6 sayı, 8.6 ribaunt ve 14.4 PIR istatistikleri tutturdu. Usman’ın geleceği ile ilgili tabii ki bazı soru işaretleri var. Öncelikle yaşıtlarına oranla fiziksel özellikleri daha gelişmiş olduğu için daha avantajlı durumda. Avantajı olmadan yani bir üst seviyede ne yapacağı, yapabileceği henüz belirsiz fakat bence NBA’de olmasa bile üst seviyede forma giyebilecektir. NBA’de başarılı olmamasını beklememin sebebi Center pozisyonunda oynayacak kadar fiziki gelişiminin olacağını düşünmemem.
 
Fiziksel profiline bakarsak kesinlikle yaşıtları arasında Avrupa’nın en iyilerinden biri. U14 takımındayken bile kendisinden 2-3 yaş büyük oyuncular karşısında geri adım atmadı, ezilmedi. Sezon öncesi turnuvasında profesyonel oyuncular karşısında bile ribaunt savaşına veya boyalı alandaki sürtüşmelere girdi ve zaman zaman başarılı oldu. (Henüz 16 yaşında olan bir oyuncudan bahsediyoruz (!)…) Boyalı alanda kendi şutunu yaratmak ve ribaund almak için vücudunu çok iyi kullanıyor. En büyük artısı veya iyi olduğu yönü diyebiliriz fiziksel anlamda. En büyük dezavantajı ise koordinasyon eksikliği ki bu yaştaki uzun bir oyuncudan beklenebilecek bir problem.
 
Hücum profiline bakarsak vücut şeklinin ekmeğini yiyor diyebiliriz kendisi için. Zayıf taraftaki ters eşleşmeleri görebiliyor, ribaundlar için savaşıyor ve en önemlisi post-up’larda çok başarılı. Zayıf taraflarına gelirsek tabii ki şut istikrarsızlığı ve isolation eksikliği diyebiliriz.
 
Savunma profiline bakarsak eğer çok iyi pota koruyucu. Savunma ribaundlarında çok etkili fakat kendisinden hızlı guard’lar karşısında maalesef her zaman çaresiz kalıyor.
 

PAU TENDERO
Takım: Barcelona Doğum Tarihi: 29/01/2002
Şuanki Pozisyonu: Forvet
Gelecekteki Pozisyonu: Guard
Boy: 190 cm

 

Pau Tendero

 

Pau Tendero Barcelona’nın hem U16 hem de U18 takımında forma giyiyor. Katalonya U16 takımıyla Valladolid’de olduğu için Adidas Next Generation Tournament’ta bulunamadı. Basketbol oynamaya Bahia San Augusti’de başladı. 2 sezon önceki Mallorca yerel lig finalinde 57 sayı, 25 ribauntluk performansıyla dikkat çekti. Son olarak U16 Sant Josep Turnuvası’nda maç başına 24 sayı, 5 ribaunt ve 25.5 PIR ortalamalarıyla forma giydi. İyi performansına İspanya formasıyla Iscar Turnuvası’nda devam etti. Burada da 19 sayı ve 16.6 PIR ortalamalarıyla oynadı. İspanya’nın en iyi gelecek vaat eden oyuncularından biri. Ayrıca NBA potansiyeline sahip bir oyuncu çünkü özellikle el üstü şutlardaki başarısı ve atletik özellikleriyle dikkat çekiyor.
 
Fiziksel profiline bakarsak kendisi yaşıtlar arasında gayet iyi bir durumda. Gerçekten hızlı ve güçlü. Bunun yanında kendi şutunu yaratma özelliği ile dribbling halinde kilit paslar atma özelliklerine de sahip. Henüz gelişimini tamamlamış bir oyuncu değil, fiziksel olarak daha fazla gelişebileceği görülüyor.

 

Hücum profiline bakarsak en iyi yönü dribbling halinde şut sokabilmesi. Oyun kurucu, şutör guard ve kısa forvet pozisyonlarında oynayabiliyor. Muhakeme problemi yaşamasa da IQ seviyesini geliştirmek zorunda diyebiliriz kendisi için…
 
Savunma profiline bakarsak eğer center pozisyonu haricindeki tüm oyuncuları savunabiliyor. Ellerini çok aktif kullanabiliyor böylelikle topa baskısı üst seviyeye çıkıyor. Sıçrama yeteneği sayesinde savunma ribauntlarına da yardım edebiliyor.

 

 

ADRIÀ DOMENECH
Takımı: Joventut Badalona Doğum Tarihi: 10/07/2002
Şuanki&Gelecekteki Pozisyonu: Kısa Forvet
Boyu: 201 cm

 

Adria Domenech

 

Önceki bahsettiğimiz iki oyuncu gibi henüz fiziksel olgunluğa ve gelişmişliğe erişememiş olsa da İspanya’nın gelecek vaat eden en iyi oyuncularından biri. Adria Joventut’un hem U16 hem de U18 takımlarında forma giyiyor. İyi bir sezon geçiriyor ve takımın lider oyuncularından biri haline gelmiş olsa da sezon içindeki bazı performansları hayal kırıklığı yarattı diyebiliriz. Sezon içindeki kötü performansları hayal kırıklığı yaratmış olsa da bu duruma normal diyebiliriz. Sıska ve güçsüz olduğu için sezon içindeki yoğunluğu bazı maçlarda kaldıramıyor. Fikrimce 19 yaşına geldiği zaman yaşıtları arasında en iyi olma potansiyeline sahip. Çok hırslı bir karakteri ve gelişmeye odaklı bir zihin yapısı var. Oyunun her yönünde fark yaratmak istiyor.
 
Fiziksel profiline bakarsak kendisi için tek söyleyeceğim şey hızlanması ve güçlenmesi gerekiyor.
 
Hücum profiline bakarsak, atış stiline oranla yüksek yüzdeli attığını söyleyebiliriz. Boyuna oranla top hakimiyeti iyi durumda. Saha görüşünü geliştirdiğinde kesinlikle bambaşka bir oyuncu olacağına da eminim.
 
Savunma profiline bakarsak eğer kendisi, kendinden kısa oyunculara kesinlikle ribaunt bırakmıyor diyebiliriz. Oyunun bu tarafında da kesinlikle iyi bir oyuncu olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir: